Nevyhazujte prázdné plechovky! Můžete z nich vytvořit úžasné věci.

 Dílna 
26. října 2016 06:06 / Ema Maxová
  2
📷
14 fotografií v galerii
Staré plechovky můžete využít i na svatbě!  Archiv
Nápadů, jak využít prázdné plechovky, existuje mnoho. My vám pár z nich ukážeme a věříme, že se budou líbit nejen vám, ale některé nápady i vašim dětem. Z prázdných plechovek a konzerv dokážete jednoduše vykouzlit praktické a nápadité prvky do domácnosti.

Nejprve bude nutné obaly důkladně vyčistit, odmastit a osušit. A můžete začít tvořit.

Originální květináč na kytičky či bylinky
Rychle a snadno si vyrobíte zajímavý květináč či vázu na řezané květiny. Skvělou příležitostí je vytvořit z nádobek obaly na bylinky, které budou rovnou dozdobeny praktickými popiskami.

Kovová nádoba může ve vlhku začít korodovat a rostlinu postupně trávit. Je tedy nutné při tvoření obalu zohlednit živé rostliny. Jednoduchou variantou je vložit do dekorované plechovky rostlinu v původním plastovém květináči. Pokud ale sázíte vlastnoručně vypěstované rostlinky, hodí se vyplnit nádobu nepropustným igelitem a dno vysypat drenáží z keramzitu.

Romantické světlo
Plechovku mohou být opravdu krásnou podzimní dekorací. Pokud do nich vyvrtáte dírky a vložíte čajovou svíčku, vznikne krásná a originální lucernička.

Pokud máte vrtačku, budete to mít jednodušší. Lze však použít i velký ostrý hřebík a kladivo.

Nejprve si vyznačte tvar, který chcete vyvrtat. Fantazii se meze nekladou, ale pamatujte si, že do vypouklých hran se nevrtá. Vámi zvolený vzor může vypadat lépe při použití více vrtáků různých velikostí. Když vyvrtáte dírky, stačí zabrousit pilníkem ostré hrany a je hotovo.

Obarvení plechovky
Plechovky můžete obarvit na jakoukoliv barvu hodící se do vašho interiéru. Použijte raději lak ve spreji. Jde to samozřejmě i pomocí barvy a štětce, ale je to mnohem pracnější a jen těžko docílíte toho, aby byl nátěr dokonalý. Lak nastříkejte postupně ze všech stran ve dvou nebo třech vrstvách. Na obarvené plechovky můžou děti malovat jakékoliv obrázky.

Ubrousková metoda
Na obarvenou (ale i neobarvenou) plechovku můžete nalepit jakýkoliv obrázek pomocí ubrousků. Ubrousky s krásnými obrázky seženete nejen v papírnictví, ale i v obchodech s bytovými dekoracemi nebo nábytkem. Motiv z ubrousku nejdřív vystřihněte a teprve potom oddělte jen vrchní vrstvu, kterou budete na plechovku lepit. Většina ubrousků má dvě až tři vrstvy. Jde to nejlépe tak, že si lehce navlhčíte ukazováček a palec, ubrousek mezi těmito prsty trochu stisknete a pak odtáhnete od sebe.

Speciální lepidlo seženete v papírnictví, výtvarných potřebách nebo v hobbymarketu. Na jeho nanášení si pořiďte menší měkký štěteček. Nejdříve naneste trochu lepidla na menši plochu na plechovce, přitiskněte na ni vystřižený kousek ubrousku a postupně nanášejte lepidlo na další plochu a ubrousek na ni vždy přitiskněte a zároveň z vrchní strany štětečkem uhlaďte. Když je celý motiv přilepený na plechovce, přetřete ho ještě tenkou vrstvou lepidla a nechte důkladně zaschnout. Postupujte opatrně, ubrousek je jemný a má tendenci se trhat, pokud použijete moc lepidla nebo moc tlačíte na štětec.

Hotovou plechovku můžete ještě přestříkat bezbarvým lakem, ale není to potřeba. Ubrousková metoda se bude líbit hlavně vašim dětem, které si mohou vytvořit plechovku s jakýmkoliv svým oblíbeným hrdinou z pohádky. Mohou pak užívat třeba na tužky.

Svatební plechovky
Pokud plánujete vy nebo někdo z vašich blízkých svatbu, určitě oceníte i nápad na svatební plechovky. Vtipná a rachotivá dekorace v americkém stylu, se může přidělat za auto a nebo použít jako originalní květináčky.

Mnoho inspirací jak využít staré plechovky, naleznete v galerii.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petra Černocká promluvila o plastikách a přiznala, čím by se živila, kdyby nemohla zpívat

Styl

Kde se v mozku bere slušné chování a proč tedy v Česku tolik chybí?

Tech

Sonda Mars Express je ve vesmíru už 19 let. Teď má ale problémy kvůli Windows 98

Zavřít reklamu