Má vaše kočka průjem? Může mít infikovanou vodu či jídlo

Nepříjemné střevní nemoci se nevyhýbají ani kočkám
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
17. března 2019 12:42 / Shutterstock
  2   0
Téměř každá kočka trpí někdy průjmem. Je to poměrně rozšířený problém, který však může mít celou řadu příčin, ať už je to jídlo, voda nebo infekce.

Každý den je do kočičího střeva vylučováno a zpátky vstřebáno velké množství vody, a to hlavně v tenkém střevě. Když pak z nějakého důvod dojde k narušení rovnováhy, dostaví se u kočky průjem. Důležité je odhalit včas jeho možnou příčinu.

Čisté krmivo je základ

Příčinou toho, proč má kočka průjem, mohou být bakterie. K těm nejčastějším patří Salmonella nebo E. Coli. Průjem může být také vyvolán virovou infekcí nebo plísněmi. Proto je důležité držet vodu i krmivo kočky v naprosté čistotě, a také chránit potravu před hmyzem.  Právě ten velmi často přenáší choroboplodné zárodky a bakterie. Stejně tak může průjem vyvolat i změna krmiva, jehož složení kočce nevyhovuje či obsahuje mléko, které kočkám nesvědčí.

Škrkavky a tasemnice

Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy svou kočku odčervili. Právě parazité jsou rovněž velmi častou příčinou průjmů. Taková tasemnice parazituje v tenkém střevě kočky a může dorůst až délky 70 cm. Zralé články tasemnice obsahující vajíčka se nacházejí u análního otvoru kočky a jsou na první pohled patrné. Škrkavky už tak snadno nepoznáte. Ty žijí ve střevě a živí se částečně natráveným jídlem. Kočka pak ze své stravy nedostane potřebné látky, což se u ní projeví zhoršeným stavem, který je doprovázený průjmem. Pokud tedy máte podezření na parazity, nechejte kočku znovu odčervit.

Onemocnění jater

Kočky velmi často trápí onemocnění jater nebo-li lipidóza. Ta se projevuje nejenom poklesem hmotnosti, ale také průjmy a zvracením. Jestli se jedná o tuto nemoc, pozná pouze veterinář. Proto, pokud kočku trápí průjem několik dnů, je nutné ji nechat vyšetřit. Stejně tak se může jednat i o nádor. Proto pravidelně kontrolujte, zda není ve stolici krev. Některé druhy nádorů jsou dokonce i viditelné, jelikož se na kůži kočky tvoří puchýřky a výrůstky.

Jak zastavit průjem

Pokud jste si jisti, že kočce skutečně jen „nesedlo“ některé jídlo, můžete se pokusit průjem sami zastavit. Výkaly zpevní dušené kuřecí nebo krůtí maso. Pozor, abyste jídlo kočce nedávali studené, nedej bože přímo vytažené z lednice. Rozhodně jí nedávejte pít žádné kravské mléko. O tom, jak správně stravovat kočku, jaké jídlo jí podávat, jsme psali zde. Kočce zajistěte dostatek pitné čerstvé vody, aby nebyla dehydratovaná. Dočasně přejděte na lehce stravitelné granule pro kočky.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu