Mezi sekačkami je velký rozdíl. Některé trávu sekají, jiné stříhají

Benzínové sekačky se nehodí do kopcovitých terénů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
12. března 2019 14:41 / Depositphotos
  0   3
Při výběru zahradní sekačky by člověk neměl brát zřetel jen na to, jak velký pozemek bude udržovat. K dostání totiž nejsou jen klasické rotační sekačky, ale i několik dalších typů. A každý má něco do sebe.

Při výběru zahradní sekačky je třeba brát zřetel na pohon, způsob sekání, šířku záběru i kvalitu konstrukce. I zdánlivé detaily rozhodnou o tom, jak dobře se vám s vaším novým pomocníkem bude pracovat.

Pohon

V současné době si může člověk vybrat prakticky ze tří typů. Existují sekačky benzínové, elektrické a akumulátorové.

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou nejlepší pro sečení velkých ploch nad 600 m2. Mívají vysoký výkon a široký záběr nožů. Při sekání máte absolutní volnost, nemusíte shánět zásuvku ani se bát, že přeseknete kabel. Na druhou stranu ale počítejte s vyšší cenou a náročnější údržbou, benzínové sekačky navíc dělají hluk a vibrují, což při dlouhodobém sekání není příjemné na ruce.

Klíčovým rozhodovacím faktorem je však svažitost terénu. Pamatujte, že s benzínovými sekačkami můžete sekat jen rovné a mírně svažité zahrady, protože motoru většiny přístrojů nesvědčí náklon nad 15°. Mohl by se zadřít. Výjimku tvoří stroje s odolností proti převrácení. Takové sekačky mají tlakové mazání. O tom, jak se o benzínovou sekačku správně starat, jsme psali zde.

Elektrické sekačky

Elektrické sekačky doporučují odborníci na středně velké zahrady od 300 do 600 m2. Jsou lehčí, levnější a tišší než benzínové, navíc s nimi lze klidně sekat i prudké svahy. Počítejte ale s nižším výkonem i tím, že při práci potřebujete zdroj elektřiny – zásuvku nebo elektrocentrálu. Musíte si taky dávat pozor na to, abyste nepřesekli přívodní kabel.

Akumulátorové sekačky

V posledních letech stoupá i obliba akumulátorových sekaček. Ty se hodí k sekání menších zahrad do 500 m2. Akumulátorové sekačky v sobě kombinují výhody benzínových i elektrických sekaček – jsou lehké, tiché, výkonné a nepotřebují zdroj elektřiny. Jejich baterka se ale rychle vybíjí a navíc vydrží jen omezený počet nabíjecích cyklů. Pak musíte koupit novou.

Rotační, bubnové nebo vřetenové?

Většině zahrádkářů udělají nejlepší službu sekačky rotační. Sečení zajišťují rotační nože, které se točí kolem své osy a sekají. Tyto sekačky jsou vhodné pro sekání trávníku na běžnou výšku cca 3 – 5 cm. Potěší snadným ovládáním i nízkými nároky na ostrost nožů.

Náročnější zákazníci ocení sekačky vřetenové. Ty trávu nesekají, ale stříhají. Systém nožů uspořádaných do vřetene ve tvaru V funguje na tom principu, že dvojice ostří se vždy pohybuje proti sobě a stéblo ustřihne. Díky tomu nejsou konečky stébel roztřepené, tráva nežloutne a je hustší a zdravější. Vřetenové sekačky najdou uplatnění při údržbě okrasných trávníků, fotbalových hřišť nebo golfových greenů s výškou sekání do 3 cm.

Na vysokou trávu (až 150 cm) a neudržované plochy jsou vhodné lištové sekačky s širokým záběrem nožů, případně sekačky bubnové. Ty fungují na stejném principu jako rotační, ale díky otevřenému bubnu nad sečnými noži si před nimi tráva nelehá, takže ji ostré nože snadno přeseknou. Ideální pro sekání trávníků na výšku cca 5 – 10 cm.

Existují také sekačky diskové. Také ty jsou vhodné k sekání vysoké trávy s náletovými dřevinami, ale obtížně se s nimi manipuluje při sečení svažitého terénu. Sečný disk se totiž při pojezdu do kopce zarývá do země, takže sekačku musíte mírně nadzvednout. Diskové sekačky hojně využívají zemědělci při sečení polí.

Další typy sekaček

Na ty nejzarostlejší trávníky s vysokým podílem dřevin vezměte křovinořez, některé typy přeseknou i kmen o průměru 15 mm. Při výběru sledujte hlavně míru vibrací v rukojeti – čím nižší, tím lepší.

Strunové sekačky, tzv. vyžínače, můžete zařadit do kategorie dokončovacích sekaček. Pro klasické sečení velkých ploch vhodné nejsou, ale přesně s nimi zastřihnete trávu okolo plotů, patníků nebo na těžko dostupných místech.

Pozornost si zaslouží i sekačky robotické, které trávu sekají samy – stačí jim vytyčit sečenou plochu a dát si kafe. Sekačka automaticky poseče trávu a dokonce si sama najde cestu k nabíječce.

Záběr nožů

Velikost záběru volte podle toho, jak velkou máte zahradu.

  • Pro zahradu do 200 m2 postačí záběr o velikosti 32 cm.
  • Pro zahradu o rozloze 500 m2 chtějte záběr cca 40 – 45 cm.
  • Pro zahradu 1 000 m2 velkou volte záběr cca 45 – 53 cm.

Doporučené záběry nožů nejsou dogma, ale mějte na paměti, že malý záběr na velké zahradě znamená více práce a nachozených kilometrů. Na druhou stranu sekačky s menším záběrem lépe kopírují terén.

Výkon sekačky

Dávejte pozor na poddimenzované motory u sekaček s velkým záběrem.

Vedle výkonu motoru sledujte i hodnotu kroutícího momentu. Platí, že sekačka dokáže posekat jen tak vysokou trávu, která se rovná cca dvojnásobku jejího kroutícího momentu. Stroj s kroutícím momentem 8 N.m tak poseká trávu maximálně 16 cm vysokou.

Vodítkem k výběru správné sekačky je také konstrukce motoru. Ty s rozvodem SV mají nižší kompresi a účinnost, proto jsou vhodnější spíše motory s rozvody OHV nebo ještě lépe OHC s vysokou účinností a nízkou spotřebou.

Vyšší modely sekaček nabízejí i převodovku, pomocí které můžete regulovat rychlost pojezdu. Sekačky s variátorem jsou nejpohodlnější na regulaci rychlosti pojezdu, protože fungují jako skútr – rychlost určujete pootočením rukojeti.

Sběr trávy

Některé sekačky sbírají posečenou trávu do koše, jiné umí mulčovat, další mají zadní výhoz nebo výhoz do stran. Úplně nejlepší je, když vaše nová sekačka bude umět všechno – sbírat, mulčovat i vyhazovat.

Sbírání trávy do koše je příjemné, protože po sečení nemusíte posekanou trávu hrabat. Dívejte se ale na objem koše, aby nebyl věčně plný a vy nemuseli každých 5 minut běhat na kompost. Na druhou stranu si uvědomte, že velký sběrný koš bude něco vážit. Pokud tedy nemáte dost sil, může být pro vás takový naplněný koš problém zvednout a vysypat.

Pojezd ušetří práci

Sekačka s automatickým pojezdem po nastartování a aktivovaní pojezdu sama jede vpřed – vy ji pouze vedete. Možná si říkáte, že takový luxus nepotřebujete, ale jakmile ji jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít jinou. Sekačku s pojezdem oceníte zejména při sečení svažitých ploch, protože ruční tahání stroje do kopce je úmorná dřina. Sekačku bez pojezdu si kupte pouze v případě, že máte rovinatou zahradu do velikosti cca 600 m2.

Důležité jsou i detaily

Nejkvalitnější sekačky mají konstrukci (šasi) z odolné a lehké oceli nebo slitiny hliníku, u levnějších je plastová. Taková se při zátěži deformuje a poškozuje vnitřní součástky.

Důležitá jsou i kolečka. Čím širší a větší kolečka sekačka má, tím lépe. Na trávníky s častými nerovnostmi, tzv. terénními boulemi, si pořiďte sekačku s válcem, která na vrcholcích boulí nezajíždí do půdy a je tak k trávníku šetrnější.

Dříve se vedly spory o to, zda je lepší plastový nebo látkový sběrný koš. Výrobci nakonec došli ke kompromisu – nejlepší sekačky mají kombinovaný koš z plastu a textilu, ve kterém dobře proudí vzduch, ale zároveň se nezanáší a nepráší. Některé sekačky mají na koši indikátor naplnění.

Vybrané sekačky nabízejí i elektrické startování, u kterých motor nerozbíháte taháním za šňůru, ale otočením klíčku, což je velmi pohodlné.

Není ani od věci, když na sekačce najdete přípojku na vodovodní hadici pro snadné umytí stroje proudem vody. I takové drobnosti vám v zahrádkářské sezoně ušetří desítky minut času.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu