Máte doma v pokojích málo světla? Těmto rostlinám stín vyhovuje

I tmavý byt můžete rozzářit pokojovkami
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
15. března 2019 12:30 / Shutterstock
  0   0
Pokud máte v některých pokojích málo světla, neznamená to, že v něm nemůžete pěstovat pokojovky. Naopak. Jsou druhy, kterým stín či polostín vyloženě vyhovuje. Které to jsou?

Ne každý si může vybrat dispozici bytu nebo domu. A co když chcete něčím zeleným zútulnit kout pár metrů od okna? Pro řadu rostlin jen nedostatek světla velký problém. Strádají, mají vytáhlé a slabé výhony, nekvetou. To samozřejmě neznamená, že byste se měli rostlin vzdát. Prostě si jen dobře vyberte takové, kterým se dobře daří i v polostínu a stínu.

Aspoň dva metry od okna

Při umísťování rostlin však mějte na paměti, že to, že milují stín, nezmamená, že je dáte do toho nejtmavšího kouta, který doma máte. V takovém případě se přirozené světlo musí trvale nahradit umělým, ale rozhodně nepostačí občasné rozsvícení. Dostatek světla představuje i pro stínomilné rostliny umístění maximálně dva metry od okna, přičemž intenzita světla je úměrná velikosti oken, jejich orientaci na světovou stranu apod.

Pralesní druhy

K vhodným rostlinám, které oživí stinné kouty, patří většina pralesních druhů. Ty jsou totiž zvyklé růst ve svém přirozeném prostředí ve stínu hustých porostů, přes které se sluneční svit nedostane. Proto jim nevadí málo denního světla, ale na druhou stranu vyžadují teplejší místo a větší vlhkost vzduchu, což se dá poměrně snadno zařídit například častým rosením. Vhodné jsou i kapradiny, u kterých se nároky na pěstování liší.  

Na schody i chodby  

Pokud hledáte ideální rostlinu na schodiště, pak zvolte fíkus. Vhodná je i keřovitá Aucuba, stejně jako listem ozdobná Aspidistra nebo některé druhy palem. V halách se zase hezky vyjímá araukárie přezdívaná pokojová jedle. Stinná místa miluje také Sygnonium, Maranta a Kalatea. Tyto rostliny mají velmi zajímavou kresbu na listech.  

Co třeba blázen?   

Voděnka je oblíbená rostlina našich babiček a může být jak na světlém místě, tak i v polostínu. Brzy hodí krásně dlouhé šlahouny ozdobené listy. Sloní noha je vítaným zeleným společníkem do moderních interiérů, neboť snese i ústřední topení. Zelenec, lidově zvaný blázen, se hodí i pro začátečníky. Jde o velmi nenáročnou rostlinu. 

Když chcete květy

Toužíte-li po kvetoucích druzích, pak vsaďte například na bramboříky, primulky a africké fialky, jež upřednostňují polostín a vlhčí vzduch. Červenými květy vás potěší Anthurium, bílými zase lopatkovec nebo-li Spathiphyllum. Aby vám rostliny dobře kvetly, nezapomeňte je přihnojovat a pravidelné zalévat. Tuto službu vám výborně udělají samozavlažovací květináče, které si snadno můžete vyrobit i doma. Více na toto téma jsme psali zde

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu