Co je důležité u dřezu? Velikost, tvar i materiál
Vzhled je sice důležitý, ale v žebříčku požadavků by měl být až za třemi nejpodstatnějšími faktory. Těmi jsou velikost dřezu, jeho tvar a také materiál, z něhož je vyrobený. Pominout nelze ani cenu, za kterou je k dostání.
S odkapávací plochou či bez?
Pokud máte doma myčku, bude vám stačit dřez s menší odkapávací plochou nebo i bez ní, což je nyní i trend. Díky tomu si pak můžete vybrat mezi velkým dřezem o šířce přes 60 centimetrů, nebo dvojitým dřezem.
Pokud myčku nemáte, odkapávací plochu uvítáte. Pro obě skupiny je ale podstatné, aby byl dřez hluboký a prostorný, což přivítáte při umývání nádobí při oslavě, návštěvě, ale také po větším obědě, kdy se vám sejde více talířů, příborů a skleniček. Komfortní hloubka je kolem 20 centimetrů, ideální je ale i hlubší.
Tvar dřezu
V dnešní době jsou na ústupu kulaté a oválné dřezy, naopak dopředu jdou čtvercové a obdélníkové tvary. Z hlediska designu převládá minimalismus a čistá linie. Více na popularitě získávají tmavé odstíny nebo matové provedení, ale i nepravidelné vzory.
Materiál
U materiálu záleží na vkusu, nárocích na trvanlivost, ale také na penězích. I když už se mohlo zdát, že je nerez na ústupu, opak je pravdou. Sahají po nich i velcí výrobci. U nerezových dřezů je potřeba věnovat pozornost tloušťce materiálu. Standardem je 0,6 milimetrů silný plech, vyšší kvalitu nabízí tloušťka 0,7 až 0,8 milimetru.
Luxus je pak síla jednoho centimetru a více. Čím je plech silnější, tím déle vydrží. Ideálním materiálem je chromniklová nerezová ocel. Proti teplotním šokům, poškrábání i chemikáliím je dobrá glazovaná ocel, která se dělá ve více barvách a v lesklém i matném provedení.
V posledních letech se těší oblibě i umělý kámen. Je však důležité sledovat poměr mezi křemennými písky, které by měly být kolem 80 procent, a pojivem. Důležitý je také typ daného pojiva. Lepší výrobci používají pojivo na bázi akrylátu, pro který je charakteristická pevnost a stálobarevnost, navíc se vyznačuje odolností proti mechanickému poškození, horku i chladu.
Dřez si můžete pořídit také z přírodního nebo tvrzeného kamene. U něj je ale nevýhodou vysoká cena a také nasákavost přírodního materiálu. O pravidlech čisté kuchyně jsme psali zde.