Jaký materiál pečící formy vybrat, aby byly koláče i nákypy krásně a rovnoměrně propečené?

 Dům 
19. března 2019 06:59 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Formy na pečení mohou být z různých materiálů Depositphotos
Doby, kdy si hospodyňky musely při pečení vystačit s jedním plechem do trouby, jsou už dávno pryč. Dnes je na výběr velké množství pečících forem a není vždy snadné se v nich zorientovat.

Dříve pekařky nejčastěji používaly klasické hliněné, keramické nebo skleněné formy. Pečení v nich sice trvá trochu déle a musíte formy před nalitím těsta opravdu pořádně vymazat tukem, ale moučníky z nich bývaly vždy skvělé. Tyto materiály totiž absorbují teplo, které postupně uvolňují, takže koláče a nákypy jsou krásně a rovnoměrně propečené.

Plechové formy na pečení

Když obchody zaplavily plechové formy na pečení, byla to velká revoluce. Byly většinou z černého plechu, protože černá barva výborně přijímá teplo a zároveň ho také rychle vyzařuje. Díky těmto vlastnostem se plechové formy na pečení hodí zejména do kuchyní, které jsou vybaveny elektrickou nebo horkovzdušnou troubou.

Teflon i hliník

Výdobytkem moderní doby se staly teflonové formy na pečení. Měly nepřilnavý povrch, což hospodyňky považovaly za obrovské plus. Odpadla díky tomu nutnost formu vymazávat, takže moučníky pak byly ve výsledku o něco méně mastné a kalorické. Některé kuchařky si oblíbily také formy z hliníku, který dobře vede teplo a pokrmy z těchto forem jsou vždy rovnoměrně propečené. Jenže hliník není pro lidské zdraví zrovna dvakrát zdravý a navíc hliníkové výrobky nesmíte dávat do myčky. O tom, jaké další nádobí do myčky nesmíte dávat, jsme psali zde.

Silikonová móda

V posledních letech se v obchodech vyrojilo silikonové nádobí. A z tohoto materiálu jsou k dostání i nejrůznější pečící formy. Jejich výhodou je, že je není nutné vymazávat tukem, ani vykládat pečícím papírem. Silikon je pružný a upečený moučník z nich jednoduše vyklopíte na vál.

Dalším plusem silikonových forem je jejich snadná údržba. Stačí je omýt teplou vodou nebo je dát do myčky a jsou opět jako nové. O široké nabídce různých forem a formiček ze silikonu ani nemluvě. Na své si přijdou hospodyňky, které pečou koláče, ale i ty, které si doma rády upečou chleba. A pořídit si můžete formy různých tvarů, i třeba srdce. K dostání jsou také silikonové formy na muffiny nebo pralinky, které vypadají jako tvořítka na led a obsahují většinou patnáct formiček různých tvarů a velikostí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Svatební diadém princezny Diany bude konečně vystaven

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Tech

První cestovní hypersonický letoun od dob Concordu. Žádný velký fofr to ale není

Zavřít reklamu