Blechy psí nejen že na člověka jdou, ale navíc ho mohou nakazit celou řadou nemocí
Existuje celá řada druhů blech. U psů a koček se nejčastěji vyskytují blechy kočičí a psí, které nepohrdnou ani lidskou krví. Na člověku se však mohou usadit i blechy ptačí, výjimečně i blechy z hlodavců. Všechy tyto druhy parazitů navíc mohou přenášet celou řadu nebezpečných nemocí.
Množí se i v zimě
Blechám náramně svědčí mírná zima a vlhko a díky těmto klimatickým podmínkám se mohou vesele množit. Normálně totiž vývoj blech v peleších či hnízdech hostitelů umístěných mimo vytápěné prostory v zimních měsících ustává, nebo se alespoň zpomaluje. Jenomže za teplého počasí se jejich vývoj urychluje a tím se mohou blechy mnohem více vesele množit. A za relativně teplého počasí se také venku mnohem více pohybují kočky i psi, takže stoupá šance k zavlečení blech do domácností nebo nákaza infekcí přímo od kočky.
Celoroční ochrana
Spousta chovatelů tak v zimě svým kočkám nebo psům antiparazitální obojek nedává, což je chyba. Pak stačí, aby se vám váš psí miláček venku vyválel v nějakém bleším hnízdě, případně potkal jiného zablešeného psa či kočku a během chvíle máte zablešený byt. A pak je jenom otázka času, kdy si bleška pochutná i na lidské krvi. Proto je třeba domácí mazlíčky chránit proti blechám celoročně.
Bartonelóza či myší skvrnivka
Blecha způsobí nejenom nepříjemné svědící štípance. Ale je také přenašečem celé řady chorob. V první řadě blechy přenášejí tasemnici psí, která napadá psy i kočky. U člověka se objeví jenom velmi vzácně, protože by ji musel pozřít. Blechy přenášejí také myší skvrnivku, která je přenosná i na člověka, či bartonelózu. Tou se může člověk nakazit pouhým škrábnutím kočky. Nemoc se pak projeví bolestivým zduřením mízních uzlin, horečkami a vyžaduje nasazení antibiotik. Kočky přitom na rozdíl od lidí snášejí infekci bez jakýchkoli projevů.
Jak na odblešení
Odblešit byt je běh na dlouhou trať. Blechy, respektive jejich larvy, jsou všude, kde je trochu vlhko a kde najdou trochu organického materiálu. Dospělá blecha však dokáže bez potravy vydržet i několik měsíců, kukla ješté déle. Pokud vám tedy kočka nebo pes zavlekl do bytu blechy, je nutné důkladně vyluxovat celý byt, pelech vyklepat a použít také prostředek na jejich hubení. Ten si můžete vyrobit i doma. (Dále čtěte: Pouští váš pes chlupy? Můžete tomu částečně zabránit).