Odchyt dešťové vody. Škoda každé kapky, která padne vedle!

Dešťová voda představuje cennou surovinu, kterou je škoda odvádět přímo do kanalizace.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Dům 
18. května 2017 07:30 / Wikimedia Commons
  4   3
V našich podmínkách jsme zvyklí, že voda je všude, je nám k dispozici a nepřemýšlíme nad tím, kde se bere. Pro mnoho lidí je dodnes samozřejmé zalévání zahrádky či mytí aut pitnou vodou z vodovodního řadu. Ale už i u nás se tento stav mění a zejména vysoké náklady na pitnou vodu nás nutí hledat jiná řešení.

Proč třeba nevyužít dešťových srážek, které jinak volně a bez užitku stékají z našich střech?

Zachytávání dešťových srážek – škoda každé kapky, která padne vedle

Na střechu každého středně velkého domu či chalupy spadne v našich podmínkách ročně kolem 60 m3 vody. Tato voda se použít všude tam, kde vystačí voda dešťová a není třeba plýtvat drahou pitnou. A nejen k zalévání zahrádky, ale všude tam, kde postačí voda užitková – třeba v létě ke sprchování. Měkká dešťová voda je navíc mnohem zdravější pro rostliny i pro nás než ta upravovaná. Určitě nepatří do kanálu, naopak je ji třeba pečlivě zachytit, uskladnit a znovu použít.

Jak si poradit s odchytem dešťové vody

K zachytávání dešťových srážek stačí odvod z okapů. Okapovou rouru napojíme přímo na retenční nádrž nebo ji jednoduše nastavíme či přerušíme speciálním dílem s odbočkou do sudu. Když je nádrž plná a další vodu nechceme uskladňovat, klapka v odbočce svod přeruší a bezpečně uzavře.

Okapy je samozřejmě nutné udržovat v čistotě a pravidelně kontrolovat. K zachycení hrubých nečistot nám poslouží okapová mřížka a pro ochranu vody v nádrži před zanášením a zakalením nečistotou z okapů nainstalujeme do svodu filtrační vložku.

Pár tipů a rad na závěr

Pro zachytávání a znovu využívání dešťových srážek se nehodí měděné okapy a střešní krytina z asfaltu a eternitu, protože ji kontaminují. Nádobu pro zachytávání srážek je vhodné postavit na podložku či podstavec, aby nezarůstala. Do nádrže v blízkosti zahrádky můžeme nainstalovat ventil s perforovanou hadicí, kterou můžeme rozvést po záhonech a vyrobit si tak jednoduché samozavlažovací zařízení. Nádrž je také vhodné vybavit přepouštěcí klapkou nebo jednoduchým přepadem, kterým zabráníme podmáčení stavby při případném přetečení nádrže. Pokud nechcete, aby vám nádrž hyzdila zahradu, lze využít některou z nabídek nádrží podzemních.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Věda & Vesmír

Uctívané ostatky svatého Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, patří ve skutečnosti někomu jinému

Bydlení

Pokud chcete opravdu efektivně uklidit, musíte rozlišovat barvy hadrů na úklid. Každá je vhodná pro jiný...

Zavřít reklamu