Odchyt dešťové vody. Škoda každé kapky, která padne vedle!

 Dům 
18. května 2017 07:30 / redakce
  3
📷
2 fotografie v galerii
Dešťová voda představuje cennou surovinu, kterou je škoda odvádět přímo do kanalizace. Wikimedia Commons
V našich podmínkách jsme zvyklí, že voda je všude, je nám k dispozici a nepřemýšlíme nad tím, kde se bere. Pro mnoho lidí je dodnes samozřejmé zalévání zahrádky či mytí aut pitnou vodou z vodovodního řadu. Ale už i u nás se tento stav mění a zejména vysoké náklady na pitnou vodu nás nutí hledat jiná řešení.

Proč třeba nevyužít dešťových srážek, které jinak volně a bez užitku stékají z našich střech?

Zachytávání dešťových srážek – škoda každé kapky, která padne vedle

Na střechu každého středně velkého domu či chalupy spadne v našich podmínkách ročně kolem 60 m3 vody. Tato voda se použít všude tam, kde vystačí voda dešťová a není třeba plýtvat drahou pitnou. A nejen k zalévání zahrádky, ale všude tam, kde postačí voda užitková – třeba v létě ke sprchování. Měkká dešťová voda je navíc mnohem zdravější pro rostliny i pro nás než ta upravovaná. Určitě nepatří do kanálu, naopak je ji třeba pečlivě zachytit, uskladnit a znovu použít.

Jak si poradit s odchytem dešťové vody

K zachytávání dešťových srážek stačí odvod z okapů. Okapovou rouru napojíme přímo na retenční nádrž nebo ji jednoduše nastavíme či přerušíme speciálním dílem s odbočkou do sudu. Když je nádrž plná a další vodu nechceme uskladňovat, klapka v odbočce svod přeruší a bezpečně uzavře.

Okapy je samozřejmě nutné udržovat v čistotě a pravidelně kontrolovat. K zachycení hrubých nečistot nám poslouží okapová mřížka a pro ochranu vody v nádrži před zanášením a zakalením nečistotou z okapů nainstalujeme do svodu filtrační vložku.

Pár tipů a rad na závěr

Pro zachytávání a znovu využívání dešťových srážek se nehodí měděné okapy a střešní krytina z asfaltu a eternitu, protože ji kontaminují. Nádobu pro zachytávání srážek je vhodné postavit na podložku či podstavec, aby nezarůstala. Do nádrže v blízkosti zahrádky můžeme nainstalovat ventil s perforovanou hadicí, kterou můžeme rozvést po záhonech a vyrobit si tak jednoduché samozavlažovací zařízení. Nádrž je také vhodné vybavit přepouštěcí klapkou nebo jednoduchým přepadem, kterým zabráníme podmáčení stavby při případném přetečení nádrže. Pokud nechcete, aby vám nádrž hyzdila zahradu, lze využít některou z nabídek nádrží podzemních.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47