Domácí sauna je skvělá věc. Víte ale, jak ji správně uklízet?

 Ostatní 
29. září 2019 12:57 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Úklid nepodceňujte, dělejte měsíční i roční  Shutterstock
Splnil se vám sen a po dlouhých letech strávených ve veřejné sauně jste si na zahradě pořídili vlastní? Nečeká vás však pouze mnoho příjemných hodin relaxace a odpočinku, ale také i povinnost údržby. Úklid je nezbytný, aby se v sauně nehromadily bakterie a plísně.

Do úklidu finské sauny se pusťte minimálně jednou měsíčně, aby se uvnitř nezačaly vyvíjet zárodky plísní a také bakterie. Vlhkost a vysoká teplota jsou totiž ideálním prostředím pro jejich tvorbu. Dveře sauny otevřete dokořán, aby se dřevěné povrchy dostatečně vysušily. To však dělejte po každém saunování. Při úklidu se ze všeho nejdříve zaměřte na hrubší nečistoty. Pomocníkem vám v tomto případě bude starý dobrý kartáč.

Vhodný prostředek

Následně se pusťte do povrchu sauny. Druh čisticího prostředku je nutné volit v závislosti na použitém materiálu sauny. Zásadně se však vyhýbejte silným prostředkům, které mohou zabarvit dřevo, nebo dokonce zanechat stopy chemikálií, které se pak teplem mohou uvolňovat. Zapomeňte také na chlorové přípravky. Vnitřek sauny se nesmí mořit, natírat barvou či jinak lakovat. Následné odpařování
chemikálií může způsobit vážné zdravotní problémy.

Vybraný čisticí prostředek naneste na molitanovou houbu nebo hadr. Použijte pouze nepatrné množství vody, aby byla houbička jen vlhká, v opačném případě může dřevo ztmavnout. Všechny opěrky, lavice, podhlavníky i zdi důkladně umyjte. Na závěr si nechte podlahu, vhodný je přípravek se silnějším účinkem, který má dezinfekční a protiplísňové vlastnosti. Následně saunu důkladně vyvětrejte a nechte ji proschnout. Pokud máte parafínový olej, tak s ním následně dřevo ošetřete, ochráníte ho tím před stárnutím a tmavnutím. Také napustí póry ve dřevě, čímž brání zalití dřeva potem a nečistotami. Na co si dát pozor při stavbě sauny na míru, jsme psali zde.

Měsíční úklid by se měl stát pravidelností, zapomínat by se však nemělo ani na generální úklid. Jednou za rok vykliďte kompletně celou saunu, tedy lavice i kamna, a saunu důkladně omyjte. Veškeré vynesené věci vyčistěte a nechte je pořádně vyschnout. Až bude vše suché, tak opět vše ukliďte do sauny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum