Netradiční využití páječky v domácnosti

Páječka se nemusí používat jen na pájení
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
26. září 2019 09:18 / Shutterstock
  11   7
Ačkoli páječka slouží především k pájení vodivých spojů měděných vodičů a elektrotechnických součástek, lze ji použít i jiným způsobem. Máme zajímavé informace.

Různé druhy páječek mají obvykle jedno použití, a to pájení vodivých spojů, osazování součástek na desky s plošnými spoji, případně opravy elektroniky. Není to ale zdaleka jediné použití. Přiblížíme proto další možnosti.

Vypalování do dřeva

Na vypalování ornamentů do dřeva se hodí jak pistolová, tak hrotová páječka. Ta hrotová samozřejmě poslouží mnohem lépe a pokud máte páječky s různou velikostí hrotu, můžete dělat skutečně velmi pestré a zajímavé ornamenty. Princip je jednoduchý. Páječka, jejíž teplota hrotu se pohybuje někde kolem 300 stupňů Celsia, pochopitelně při kontaktu se dřevem zanechá stopu. Máte-li dobrou fantazii nebo ještě lépe – pokud si připravíte třeba pomocí tužky nějaký pěkný ornament či nápis, můžete tímto způsobem grafiku do dřeva „zvěčnit“.

Využití

Využití je jistě různé. Někdo si tak zhotoví rustikální nápisy na svou chalupu, jiný třeba drobné cedulky se jménem hosta na svatební hostinu, nebo třeba pěkné visačky na originální dárky k narozeninám či k Vánocům. Jistě ale přijdete i na řadu dalších možností. Zajímavá metoda práce může inspirovat k tvoření i děti. Jen dejte pozor na bezpečnost práce. Dítě nemůže s páječkou pracovat samo. Hrozí nejen popálení při práci, ale také následný požár, kdyby odložilo nástroj nešikovně a zapomnělo jej vypnout.

Spojování plastů

Páječky obojího typu se dají s úspěchem použít také na spojování různých prasklých plastových dílů. Spoj není pochopitelně tak pevný a odolný, ale často poslouží velmi dobře, a ještě se značně prodlouží životnost poškozeného výrobku. Spojování provádíme, pokud možno, z rubové strany. Díly máme přiložené k sobě a postupně spoj natavujeme tak, aby se umělá hmota spojila dohromady. S díly nehýbáme a jemným foukáním chladíme. Dávejte pozor, abyste se zplodin zbytečně nenadýchali. Práci proto provádíme na dobře větraném místě.

Rozdělání ohně

Páječka, obzvlášť ta pistolová, může posloužit jako alternativní způsob rozdělání ohně. To se hodí zejména ve chvíli, kdy nutně potřebujeme zatopit, ale všechny zápalky zvlhly a zapalovač nemáme a v obchodě je zavřeno. Připravíme si nějaký snadno zápalný materiál, troud, chuchvalce bavlny z kapsy kalhot a jemné třísky. Pistolovou páječku přiložíme a necháme působit. Po chvíli se dosáhne zápalné teploty drobného materiálu, který začne doutnat nebo přímo vzplane. Ačkoliv kouření škodí zdraví, je dobré vědět, že se tak dá zapálit i cigareta. Pro někoho to může být přijatelný způsob, jak oheň přenést do kamen. Více o výběru páječky najdete v článku zde.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, proč někteří lidé slyší hlasy mrtvých

Bydlení

Robotický vysavač udělá většinu práce za vás. Klíčový je jeho výběr

Zavřít reklamu