Kam s listím a slupkami od ořešáku? Do léčivého odvaru
Ořešák, nesmírně užitečný i krásný strom. Na podzim z něj máte nejenom velkou úrodu ořechů, ale také listí. Podle zažitých trendů však do kompostu toto listí nepatří. Řada lidí se jej tak snaží zbavit především pálením. Ale ani to není ideální způsob. Jak tedy s tímto odpadem naložit?
Do kompostu či ne?
O tom, jestli ořešákové listí patří nebo nepatří do kompostu, se mezi zahrádkáři vedou často spory. Pravda je, že velkým úskalím listů je fakt, že se v kompostech rozkládají dost pomalu a látky v nich obsažené nemusejí vždy prospívat všem rostlinám. Ovšem přesto se kompostování ořešákových listů nemusíte vzdát úplně. Stačí je smíchat v poměru 1 : 3 s jiným listím nebo rostlinným odpadem. Takto připravený kompost pak zetlí za obvyklou dobu čtyř až osmi měsíců. Rozklad lze ještě urychlit třeba drtičem nebo dusíkatým hnojivem. Takto můžete postupně zpracovat velkou část spadaného listí. Ovšem kromě slupek. Ty můžete společně ještě se zelenými listy použít na různé neduhy.
Léčivý odvar
Ořešákové listí má v sobě antibakteriální a protihoubové látky. Ty se dají využít v kosmetice proti celé řadě zánětů. A není nic jednodušího, než si připravit odvar z listí a zbytku oplodí. Na přípravu použijte řezanku z ještě zelených listů a zelených slupek. Jednu lžičku této drogy pak přelijte šálkem vody a několik minut vařte. Odvar se používá na pohmožděniny, na likvidaci plísní, mokvající rány nebo záněty kůže. Pravda je, že ořešáková tinktura je mnohem silnější, ale kdo si nestihl v létě zajít na nezralé zelené ořechy, určitě mu odvar přijde k duhu a tinkturu si můžete připravit příští rok.
Potřebujete na ni
- 10 zelených ořechů
- 500 ml 40 až 70% alkoholu
- 2 celé skořice
- 5 hřebíčků
Postup
Nezralé ořechy nakrájejte na tenké plátky, dejte je do uzavíratelné sklenice, přidejte koření a zalijte alkoholem. Nádobu uzavřete a nechejte ji asi měsíc na chladném místě. Čas od času ji zkontrolujte a protřepejte. Po čtyřech týdnech tekutinu sceďte a užívejte po kapkách. Další svělou podzimní plodinou jsou bezesporu také šípky. I z nich si můžete připravit úžasný lék. Více na toto téma jsme psali zde.