Ptáci potřebují před zimou naši pomoc. Jak vybrat ty správné pochoutky?

 Zahrada 
12. října 2019 09:16 / Šárka Sokolská
  5   0
📷
4 fotografie v galerii
Ptáci potřebují na zimu nasbírat dostatek energie, aby přežili mrazy Depositphotos
S přikrmováním přezimujících ptáků nemusíte čekat na první mráz a sníh. Začněte s tím už teď na podzim. Poradíme vám, jaké pochoutky vybrat.

Dokud letá dostatek hmyzu, mají ptáci o potravu postaráno. V dnešní krajině ovšem nenachází dostatek úkrytů ani potravy, takže přikrmování ptáků je skutečně velmi důležité. Ptáci se vám za to zase odmění. Přes sezonu vám pochytají stovky housenek a mšic. Nejlepší je začít s přikrmováním teď na podzim, aby si ptáci udělali dostatečnou tukovou zásobu na zimu.

Věděli jste, že

Čím je ptačí tělo menší, tím rychleji ztrácí teplo, a proto potřebuje více energie.
Například takové modřinky musejí shánění potravy věnovat 85 % dne. A to není málo. A takový kos musí zase nasbírat dvakrát tolik bobulí, kolik sám váží. Takže jak je vidět, ptáci potřebují skutečně hodně potravy, aby přežili. A to obzvláště v zimě.

Chce to pravidelnost

Pokud máte na balkoně či zahradě krmítko, a míváte v nich návštěvníky, pak byste měli vědět, že ptáci počítají s vaší pohostinností a čekají nějaký ten pamlsek. Přezimující ptáci totiž přilétají ke krmítkům převážně v druhé části dne, protože si tvoří zásoby, které je budou hřát přes noc. A pokud v něm potravu nenajdou, může pro ně být pozdě začít hledat něco k snědku někde jinde. 

Co jim nabídnout

Ptačí strava by měla být pestrá. Kromě speciálních směsí jim můžete přilepšit slunečnicovými semeny, ořechy, ovsem, prosem, pšenicí, kukuřicí, luštěninami, jablky, hruškami, nebo nastrouhanou mrkví. Ptáci rovněž milují i lojové koule. Snadno si je můžete vyrobit i doma. Návod, jak na to, jsme psali zde. Dávejte do krmítek přibližně stejné množství potravy, v případě mrazů a nebo vysoké sněhové pokrývky můžete objem potravy zvýšit.

Čistota je základ

Stejně jako dbáte na čistotu stolování doma, dělejte to samé i ptačím hostům. Krmítko pravidelně kontrolujte a čistěte od trusu, slupek. Jakmile zjistíte, že je krmivo plesnivé, hned jej vyhoďte. Stejně jako vám i zvířatům by mohlo způsobit zdravotní problémy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu