Polystyren dobře poslouží. Práce s ním je snadná, pokud víme, jak jej řezat

Při zateplování domu musíte polystyren uřezat rovně a přesně
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
30. listopadu 2019 21:27 / Depositphotos
  11   6
Polystyren slouží jako tepelná izolace, případně jako izolace zvuková. Práce s ním je poměrně snadná, pokud víme, jak jej dobře uříznout. Přinášíme přehled toho, jak postupovat.

Polystyren je častým materiálem, se kterým při stavbě domu, rekonstrukcích a dalších aktivitách přijdeme do kontaktu. Jeho řezání není až takový problém, ale je třeba postupovat rozumně.

Pilky

Na řezání polystyrenu můžeme použít pilku. Je vhodné, aby šlo o jemnou pilku, která nebude materiál zbytečně třepit a nebude vytvářet zbytečný odpad. V situaci, kdy potřebujeme uříznout několik kusů, použijeme běžnou pilku na železo. Jestliže se chystáme na větší množství materiálu, můžeme použít přímočarou pilku nebo také flexu. Protože však tyto nástroje mají omezenou hloubku řezu, nepočítejme, že zvládneme řezat příliš silné desky. Maximum bude někde kolem 6 centimetrů.

Odlamovací nůž

Odlamovací nůž je skvělý způsob na řezání tenkých desek. Jestliže tedy zpracováváme izolaci kolem oken či potřebujeme vyřezat nějaké složitější tvary z tenkých desek, odlamovací nůž bude dobrým nástrojem. Pochopitelně pro zpracování velkého množství materiálu se příliš nehodí.

Odporové řezačky

Řezání polystyrenu pomocí rozžhaveného odporového drátu je vůbec nejlepší metodou. Je také jedinou rozumnou metodou na zpracování většího množství silnějších desek. Existují buď velká zařízení, která jsou umístěna na pracovní desce nebo samostatně stojí. Pro většinu uživatelů bude vhodnější ruční odporová řezačka. Ta vyjde jen na pár stokorun, případně si ji můžete vyrobit i sami, návod najdete na internetu v různých variantách.

S ruční odporovou řezačkou si můžete troufnout i na desky o tloušťce 25 cm. Řez je hladký a materiál se díky teplu krásně uzavře, takže nemusíte řešit, že vám do desek proniká vlhkost. Na druhé straně velké odporové řezačky se vyplatí jen pro toho, kdo se řezáním polystyrenu zabývá ve velkém. Stojí totiž od několika tisíc až po třeba 40 tisíc korun. Inspirace pro další nářadí, které se vám může v bytě hodit, najdete zde.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Bydlení

Černé skvrny na listech orchidejí nevěstí nic dobrého. Poraďte si s nimi, dokud je čas

Zavřít reklamu