Jak napsat kreativní životopis

 Ostatní 
28. srpna 2015 22:35 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Životopis bude zřejmě Vaším prvním kontaktem s vybranou firmou. Wikimedia Commons/Petty Officer 3rd Class Robert Brazzell
Správně napsaný životopis je klíčem k překročení prahu dveří oslovené společnosti a k nalezení vhodného zaměstnání. Více než 50 % životopisů je z důvodu nízké kvality okamžitě vyřazeno. Právě proto je důležité věnovat pozornost přípravě úspěšného životopisu.

Co by měl životopis obsahovat?

a) Osobní údaje:

- jméno a příjmení

- datum narození

- adresa bydliště

- telefonní číslo (případně e-mailová adresa)

- nepovinným údajem je rodinný stav

b) Vzdělání:

- zde by se mělo začít s nejvyšším dosaženým vzděláním (uvádějte datum začátku a ukončení, přesný název škol/kurzů, které jste absolvovali)

- zmiňte také speciální školení, vědecké práce, kurzy týkající se pozice, o kterou se ucházíte.

c) Dosavadní praxe:

- zkušenosti, místo práce, pracovní pozice

- zaměstnání pište v pořadí od poslední pracovní pozice

- nezapomeňte na časové údaje (den nástupu a ukončení zaměstnání)

- vzhledem k tomu, že tituly pracovních pozic mohou skrývat v různých společnostech odlišnou náplň práce, je vhodné vždy v bodech popsat svoji práci.

Pokud vaše zkušenosti a nebo praxe mají pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte, větší význam než dosažené vzdělání, můžete jejich pořadí v životopisu otočit.

d) Jazykové znalosti:

- v této sekci uveďte vaše jazykové znalosti, stupeň pokročilosti, certifikáty, pobyty v zahraničí, státní zkoušky apod.

e) Počítačové znalosti:

- znalost práce s počítačem ( Word, Excel, PowerPoint, Adobe Photoshop atd.)

f) Řidičský průkaz:

- jestli jej máte, uveďte i to, na jakou skupinu

g) Další dovednosti:

- zde máte prostor pro jakékoliv vaše další dovednosti, zájmy, koníčky…

5 prvků nezbytných pro kreativní životopis

1) Písmo

Nepoužívejte v textu více druhů písem. Vyberte si pěkný, dobře čitelný font, nejlépe ze základních písem, která jsou v MS Word dostupná. Přece jen ale vynechejte klasický Times New Roman či Arial a zkuste třeba Calibri, Cambria nebo Georgia. Pěkných písem je spousta, můžete si také zdarma stahovat české fonty. Důležité je, aby font podporoval české znaky a byl dobře čitelný v celém textu. Velikost volte 10-12 na základní text, na nadpisy nebo do hlavičky můžete větší.

2) Barva

Základní text by měl být kvůli dobré čitelnosti tmavý, na nadpisy a do hlavičky je naopak vhodné zvolit barevné odlišení. Volte však raději méně výrazné, pastelové barvy, které nebudou rušit při čtení. Celková barevnost v životopise by měla být vyvážená – pokud máte barvy v textu, buďte opatrní s přidáváním další grafiky, a naopak.

3) Formátování

Používejte tabulátory. Pomocí nich si přehledně odsadíte roky, které udávají vzdělání či praxi, a specifikaci pracovní pozice či vzdělávací instituce. Vzniknou tak dva sloupce a orientace v životopise bude přehlednější. Odsazujte tedy vše, co spolu nějak souvisí, třeba i dosažené úrovně v sekci jazyky. Pokud nevíte, co to tabulátory jsou a jak se používají, podívejte se na stránku s návodem.

4) Fotografie

Pokud není požadováno jinak, fotografie by měla být součástí životopisu, nikoliv jako příloha zaslaná zvlášť. Umístěte ji do hlavičky ke jménu a osobním údajům. Pro lepší manipulaci s fotografií v MS Word na ni klikněte pravým tlačítkem a zvolte Formát obrázku – Pozice – před textem. Můžete ji doplnit zajímavým rámečkem přes volbu Vložení – Obrazce – Čtverec/Obdélník. Objekt namalujte na fotku a pomocí pravého tlačítka Pořadí – Přenést za text docílíte jeho vložení pod fotografii. Pohrajte si s barvami a natočením objektu, nikdo neříká, že rámeček musí být černý a linky přesně kopírovat fotografii. Fotografie může být i černobílá, na její úpravu můžete využít různé programy, např. GIMP.

5) Grafika

Doplňky k textu volte decentní a držte se hesla: v jednoduchosti je krása. Konkrétně v MS Word jsou grafické prvky, které vidíte na ukázkách, vytvořeny pomocí funkce Vložení - Obrazce. Na vybraný objekt klikněte a namalujte jej do životopisu. Poté, co jej namalujete, se nahoře v liště objeví nabídka Výplň obrazce, Obrys obrazce a Efekty obrazce. Objekt si pomocí této nabídky upravte - může být jakkoliv veliký, s tlustou, tenkou či přerušovanou čárou, různě natočený a barevný. Volby úprav si obnovíte dvojitým klikem na objekt. Stejně jako u fotografie si objekt můžete přenést za text a vytvořit tak zajímavé pozadí. Využít můžete také linky pro oddělení jednotlivých sekcí v životopise, obdélníky, rámečky, šipky atd.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu