Pokud vám už nechutná zelenina z obchodu, vypěstujte si ji na zahradě v bio kvalitě
Zahradní sezona je teprve před vámi, a tak si můžete zkusit pěstovat bio zeleninu od samého začátku, tedy od nového výsevu až po péči o půdu. Chemie bude mít do takové zahrady vstup zakázán. Ale určitě vás překvapí, jak snadno se bez ní obejdete. A jistě vás potěší i to, kolik peněz ušetříte, když ji nebudete nakupovat. Musíte ale počítat s tím, že nějakou dobu bude trvat, než se ve vaší zahradě opět obnoví přirozené procesy, které fungují v přírodě.
Než se vytvoří rovnováha
Při rychlém přechodu na ekologický způsob pěstování rozhodně nepočítejte s tím, že vše půjde hned úplně samo a snadno. Na začátku se vám může zdát, že na zahradu zaútočilo mnohem více chorob, než tomu bylo dříve. Při používání chemických postřiků totiž ze zahrady mizí živočichové, kteří si v boji s obtížnými škůdci umějí pomoci. A nějakou dobu trvá, než se sem opět vrátí a vytvoří se zde přírodní rovnováha.
V zahradě, kde jste použili jen sem tam nějaký granulát na hnojení, půjde vše mnohem rychleji než tam, kde jste při každém výskytu chorob či škůdců použili postřik a hnojivem jste nešetřili. Pak může návrat k přírodní zahradě trvat i několik let, než se odtud odstraní rezidua chemických látek. Pokud jí dopřejete zahradní kompost, velice rychle poznáte změnu k lepšímu.
Začněte u půdy
Pokud máte zasolenou půdu, která kvůli nevhodnému hospodaření přišla o svou přirozenou strukturu, je třeba jí vrátit zpět původní kvalitu. Možností máte několik. Půda a mikroorganismy v ní obsažené potřebují dávku organické hmoty, jejímž zdrojem je kompost, který obsahuje také minerály a celou řadu enzymů. Výživa půdy nezávisí pouze na organické hmotě, často se zapomíná na minerály, které z půdy zelenina a další rostliny odčerpávají.
Dobře plánujte
Vše si pečlivě plánujte, půda je totiž citlivá i na nesprávné pořadí plodin. Některé druhy zeleniny totiž odčerpávají velké množství živin. Zapomeňte tedy na pečlivě uspořádané záhony s mrkví a petrželí, vedle nich rostoucí cibuli a česnek, jak tomu bylo dříve, a zkuste zmenšit jejich plochy nebo je prostřídat jinými druhy zeleniny. Například na kořenových hlízkách rostlin čeledi bobovitých, kam patří hrách nebo fazole, žijí bakterie, které zajišťují přeměnu vzdušného dusíku do formy přijatelné pro rostliny.
Nechte brouka žít
Žádnou zahradu proti nechtěným chorobám a organismům nikdy zcela neuchráníte, snažte se na svůj pozemek nalákat co nejvíce užitečných druhů hmyzu, který působí jako přirození predátoři. Určitě podpořte škvory, slunéčka sedmitečná, hmyzožravé ptactvo. Někdy se ovšem i v ekologické zahradě může výskyt chorob zcela vymknout kontrole. Na jejich vývoji má vliv i způsob hospodaření na okolních zahradách či kolem vašeho pozemku. Pak je možné sáhnout po přípravcích biologické ochrany rostlin. Výhodou biologické ochrany rostlin je její ekologická nezávadnost. Aplikaci je nutné vícekrát zopakovat. Dobře si tak poradíte se mšicemi, sviluškami či červci.
Zelené hnojení
Osivo rostlin, které se používají jako přírodní hnojivo, koupíte ve specializovaných obchodech. Některé směsi můžete využít jako podrost pod ty druhy zeleniny, které to umožňují. Možností zapracování rostlin do půdy je celá řada. Rostliny nemusíte drtit, lze je celé jen povrchově zarýt do půdy rycími vidlemi. Pro správný rozklad potřebují totiž vzduch. Dále čtete: Uschovejte si semínka květin a zeleniny. Na jaře budete sázet zdarma a v bio kvalitě.