Uschovejte si semínka květin a zeleniny. Na jaře budete sázet zdarma a v bio kvalitě
Další nedoceněnou vlastností vlastních semínek je to, že pokud se rostlinám, květinám či zelenině na svých stanovištích dařilo, bude tomu tak i za rok, protože budou růst tam, kde jsou zvyklé, tedy ve specifických podmínkách vaší zahrádky.
Uchovejte si oblíbené druhy zeleniny
Dařilo se u vás letos paprikám, fazoli, rajčatům, tykvím a dalším druhům zeleniny, které ještě možná máte na zahrádce? Není nic snazšího, než si od každého druhu uschovat semínka.
Nezapomeňte na květiny
Málokdo to dělá, ale i z květin a oblíbených jednoletých rostlin si můžete schovat semínka pro příští rok. Z květin si můžete uchovat semínka afrikánu, slunečnice, nestařece, černuchy, slézovce, měsíčku zahradního a dalších. Samostatnou kapitolou jsou pnoucí letničky, jejichž semena samy vypadnou, další rok vyklíčí a vyrostou z nich nové květiny.
Výjimku tvoří hrachor, který by měl být rok co rok na jiném místě. Semena proto vydlabejte ze zdravého a zralého plodu. Velmi krásnou dekorativní rostlinou je také exotická kana. V těchto dnech je ideální čas na její zazimování. Podívejte se, jak na to.
Nejlepší čas na sběr semínek
Pokud si chcete příští rok vypěstovat úrodu z vlastních semínek, počkejte si na teplý slunný den, nejlépe na odpoledne, kdy už není rosa. Pravý čas nastává ve chvíli, kdy je stonek rostliny zaschlý a semena jdou volně vysypat ze semeníku. Následně je všechny vysypte a skladujte na suchém místě, kam nesvítí slunce. Nedozrálá a poškozená vyhoďte.
Jak semínka uskladnit
Semínka opatrně profoukněte, abyste je zbavili případných nečistot, a nechejte je proschnout. Pak je potřeba je někde dobře uskladnit. Spolehlivým řešením jsou malé papírové sáčky, které uložíte na tmavém a suchém místě. Nezapomeňte si každý sáček dobře označit, a to včetně roku sběru. Počítejte s tím, že semena si klíčivost udrží přibližně rok, možná dva. Čas od času semínka zkontrolujte, jestli neplesniví a nenapadli je škůdci.