Nekupujte česnek z Asie, vypěstujte si vlastní. Vysadit jej můžete i během jara

 Zahrada 
28. února 2020 08:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vypěstovaný česnek v jakékoliv formě léčí vaše zdraví Depositphotos
Pokud jste ještě nevysadili česnek před zimou, nezoufejte. Vysadit jej můžete i během jara.

Základem je kvalitní sadba. Proti houbovým chorobám lze stroužky mořit, důležité je i střídání pěstitelských ploch a vhodná půda. Je důležité používat zdravou sadbu, nejlépe uznanou. Označení vhodné k sázení ve skutečnosti znamená, že kupujete předražený konzumní česnek. Česnek se špatně přizpůsobuje, proto jeho odrůdy z jiných států či oblastí u nás nerostou dobře.

Vhodná doba a způsob

Česnek je lépe sázet v prosinci než v září. Neměli byste ho sázet dříve, než teplota půdy klesne pod devět stupňů Celsia. Sázet můžete i během celé zimy, pokud to stav půdy dovolí. V prosinci stačí sázet do hloubky čtyř centimetrů. Česnek vysazujte na teplé, slunné, vzdušné stanoviště do hlubší hlinité půdy. Nesnáší mokro. Půda by měla obsahovat dostatek humusu a vápna. Při přímém hnojení organickými hnojivy česnek napadají choroby a škůdci. Česnek není vhodné sázet na tentýž pozemek v kratších intervalech než 4 – 5 let. Na zahrádce s malými záhonky však tento ozdravný efekt nefunguje. 

Časté choroby česneku

Jde zejména o houby. Jestliže se napadení projeví v průběhu vegetace, listy zežloutnou, zredukují se kořeny, rostliny postupně zvadnou a odumřou. Při skladování se objevuje trouchnivění, kdy postupně sesychají jednotlivé stroužky. Vysazovat je proto potřeba pouze zdravé stroužky.

Moření

Palice česneku po rozloupání máčíte v připraveném přípravku 20 – 30 minut a ihned poté je vysadíte, anebo necháte česnek rychle uschnout. Poté uskladníte česnek na větraném místě až do doby výsadby. Stroužky česneku nemoříte delší dobu před výsadbou. Použitou lázní na moření můžete vysázený česnek i zalít. Moření má příznivý vliv na zvýšení výnosu. 

Nebezpeční škůdci

Za nejobávanější se považuje háďátko zhoubné. Moření silným přípravkem není proti němu příliš účinné, zato je účinné proti roztoči vlnovníku česnekovému. Měli byste vědět, že je pouhým okem neviditelný. V průběhu vegetace má několik generací. Přezimují jen některé samičky na rostlinných zbytcích v půdě, kde se mohou rozmnožovat. A právě na uskladněném česneku způsobují největší škody. Základem ochrany je kvalitní sadba. Dále čtěte: Vypěstujte si poctivý domácí česnek bez chemie a mějte ho celý rok po ruce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti