Výběr zahradní sekačky. Existuje několik základních typů

Málo členitá zahrada se udržuje snadno
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
26. června 2020 11:00 / JumpStory
  0   0
V současnosti si můžeme pro sekání zahrady vybrat z několika základních typů sekaček. Která je pro vás nejlepší? Máme zajímavé informace.

Při výběru sekačky se samozřejmě uplatní konkrétní situace na vaší zahradě. Je určitě velký rozdíl, jestli sekáte malou předzahrádku, nebo velký pozemek. Ale abyste si vybrali dobře, je třeba znát základní informace.

Elektrické sekačky do zásuvky

Elektrické sekačky jsou relativně levné. Jejich výhodou je nižší hmotnost, takže se dají dobře používat i bez pojezdu. Na trhu ale najdete i celou řadu elektrických sekaček s pojezdem. Nesmrdí, jsou relativně tiché a svou práci zastanou dobře. Podle typu elektromotoru mohou být i docela odolné a trvanlivé. Určitě se proto zajímejte o bezuhlíkové motory.

Jejich zásadní nevýhodou je nutnost být připojen kabelem s elektrorozvodnou sítí. Vedle obtěžující manipulace s kabelem hrozí také jeho přeseknutí a následný úraz elektrickým proudem. Pokud myslíte, že vám toto nebezpečí nehrozí, stačí se podívat, kolika lidem se kabel podařilo přeseknout. Naštěstí ne vždy končí tato nehoda tragicky.

Benzinové sekačky

Sekačky na benzin jsou oblíbené, protože řeší potíže s kabelem. Můžete je navíc provozovat i tam, kde není elektřina vůbec zavedena. Bývají výkonné, ty větší musejí mít pojezd, protože byste je prostě neutáhli. Nic vás neomezuje, můžete sekat podle libosti a při dobře seřízeném motoru nemají ani příliš velkou spotřebu.

Jejich velkou nevýhodou bývá větší hluk a u modelů bez elektrického startéru také obtížnější startování. Slabší osoby tak mají problém sekačku nahodit. Vedle toho je ale i velká potíž se zplodinami, které při sekání produkujete a vdechujete. Sebelepší motory do sekaček jich produkují značné množství. Smrdí vaše zahrada a vaše zdraví trpí.

Akumulátorové sekačky

Výhody obou předchozích modelů se potkávají u akumulátorových sekaček. Jsou jednoduché, odolné a nejsou závislé na elektrické síti. Mívají i pojezd. Nehrozí přeseknutí kabelu. Akumulátory lze obvykle používat i do dalšího nářadí. Musíte ale koupit produkty určité stejné značky a ověřit si, že v jejich programu další prvky jsou. Seženete tak například akumulátorový vyžínač, řetězovou pilu, plotostřih a další produkty.

Zásadní nevýhodou je, že mají vyšší cenu, která je dána vyšší cenou akumulátorů. Co je ale horší – na jedno nabití můžete pracovat obvykle asi hodinu až hodinu a půl. Ne vždy za tuto dobu posekáte celou potřebnou plochu. Je proto potřeba koupit akumulátorů větší počet a průběžně je měnit. Pak můžete být s akumulátorovou sekačkou velmi spokojeni.

Další důležité parametry

Mezi další důležité parametry při výběru sekačky musíte určitě zohlednit velikost pozemku. Jestliže máte velkou zahradu, neváhejte si připlatit a kupte sekačku s šířkou záběru alespoň 46 cm. Seženete ale i sekačky s šířkou 51 cm. Zajímejte se o to, zda má sekačka pojezd. Velmi si usnadníte práci. Kuličková ložiska jsou také velkým bonusem. Podobně může být užitečné nastavování výšky držadla a další vychytávky. V neposlední řadě zvažujte i dostupnost autorizovaného servisu a délku záruky. Vedle sekání nezapomínejte na to, že při nedostatku vláhy by měl být porost na vaší zahradě spíš vyšší. A také využijte různé další rady pro kvalitní trávník. Některé najdete třeba v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu