Protáhněte ucpaný odpad zapomenutou vychytávkou. Zvládnou to i ženy

 Dům 
29. května 2020 09:17 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pomalu odtékající odpad jde na nervy Depositphotos
Vlasy, chlupy, zbytky jídla a další drobné kousky všeho možného časem téměř jistě zpomalí odtok dřezu, umyvadla, vany či sprchového koutu. Nebo jej ucpou nadobro. Než se pustíte do rozebíráni sifonu nebo rozpouštění nánosů pomocí chemických prostředků, zkuste nejprve použít nástroj, který je známý po desetiletí, ale téměř se na něj zapomnělo.

Obnovit průtok vody a protáhnout odpad vám pomůže gumový zvon, který nestojí mnoho, a může vás zachránit před špinavou prací.

Zvládnou to i ženy

Čištění odpadu není čistá práce, proto se do toho málokomu chce, ale když se odhodláte, za chvíli bude nejspíše po problému. V tomto období má jistě každý hodně výdajů, dávat proto několik set instalatérovi za čtvrthodinku práce a cestovní výdaje, by jistě nepříjemně provětralo rodinný rozpočet.

První, co byste měli v případě pomalu odtékajícího nebo již ucpaného umyvadla nebo dřezu udělat, je odšroubovat sifon a vyčistit jej. U vany to často nejde tak snadno, některé dokonce přístup k sifonu nemají. Pokud ani tento krok nepomůže, odtok se ucpává někde dál v trubkách, ale ani to nemusí být hned případ pro instalatéra. A jestli z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete vyčistit sifon, zkuste ucpávající se nečistoty rozpustit.

Zkuste to bez drahé chemie

Pokud hned nechcete sahat po agresivních chemických přípravcích, můžete vyzkoušet tradiční směs jedlé sody a octa. Hrst sody nasypejte přímo do sifonu, zalijte hrnkem octa a nechejte působit alespoň půl hodiny. Poté jej pomalu prolijte vroucí vodou. Pokud se odpad nepročistí, celý proces zopakujte. Podobně se dá použít sůl, kterou ovšem horkou vodou prolijte nejdříve za hodinu. Poté doporučujeme použít zvon.

Síla mechaniky

Zvon býval dříve samozřejmostí snad v každé domácnosti. Máte-li potíže s odtokem vody, rozhodně si jej pořiďte. Klasický gumový zvon s dřevěnou rukojetí stojí kolem padesáti korun, což za vyzkoušení jistě stojí. Doporučujeme koupit klasický gumový zvon, nikoliv plastový, který tak dobře netěsní. Čtěte také: Jak vyměnit silikonové těsnění v koupelně.

Ke zvonu nedostanete žádný návod, my vám ale rádi poradíme, jak jej správně použít. Poté, co provedete výše popsané předčištění sodou, solí nebo chemickým přípravkem, zašpuntujte umyvadlo a napusťte jej vodou. Vytáhněte špunt a rychle nasaďte zvon kolem výlevky. Pak zvonem postupně pumpujte vodu do odtoku. Tlak vody by měl odpad a trubky protáhnout. Jestli ani tato procedura nepovede ke kýženému výsledku, můžete ještě zkusit pročistit trubky protahovacím pérem. Pak už by na řadu musel přijít samotný instalatér.

Prevence nade vše

Nepoužíváte-li ve dřezu, umyvadlech a vaně sítka, pořiďte si je. Stojí pár korun a mohou vám ušetřit spousty nervů. Vždy když se naplní a vy budete jejich obsah vyhazovat do koše (nikoliv do záchodu!), uvidíte, co všechno jste dříve do odpadu splachovali a nebudete se divit, že se vám ucpával.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?