Plevel se velmi rychle rozrůstá. Zatočit s ním lze i bez velké námahy

 Zahrada 
06. června 2020 08:09 / Eva Vogelová
  9
📷
5 fotografií v galerii
Plevelu se nevyhne žádný zahrádkář  Depositphotos
Plevel se na zahrádce velmi rychle rozrůstá. Patrně každý zahrádkář ho považuje za svého nepřítele. Jednou ho kompletně vytrháte a za pár dní zjistíte, že už z hlíny vylézá další. Plet zahrádku byste kvůli tomu mohli prakticky pořád. Máme pro vás několik tipů, jak se plevele zbavit snadno.

Plevel nedělá radost nikomu. V obchodech najdete na zničení plevele většinou pouze agresivní přípravky, které vám mohou poškodit zeleninu. Naštěstí můžete plevel odstranit i ekologičtější cestou.

Sůl

Plevel nevidí rád nikdo. Pokud vás nebaví se ho zbavovat ručně, vezměte si na pomoc kuchyňskou sůl. Ta mu totiž ani trochu neprospívá, dokáže ho zahubit. Jde spíše o babskou radu, ale je osvědčená. Za pokus to určitě stojí.

Sůl můžete nasypat přímo na otravný plevel. Měli byste si dát pozor, abyste ji nenasypali přímo na rostliny. Dále můžete nasypat hrst soli do rozprašovače a zalít ji vodou. Důkladně protřepejte a plevel roztokem důkladně postříkejte.

Igelit nebo noviny

Odplevelit záhon můžete s pomocí novin. Ty nejprve namokřete a následně s nimi přikryjte záhon. Nakonec na ně nasypte zahradnický mulč. Plevel se pod vrstvou novin zadusí. Tuto metodu se hodí provést několik dní před nasazením rostlin. Pokud nemáte noviny, použijte igelit. U něj můžete vystřihnout otvor na zeleninu, která vám už roste. Na igelit opět nasypejte mulč.

Vroucí voda

Horká voda je doslova zabijákem plevele. Převařte větší množství vody a vylijte ji na veškerý plevel, který vám na záhonech roste. Můžete ji lít z hrnce, nebo přímo z rychlovarné konvice. Poslední možností opět je, že horkou vodu nalijte do rozprašovače. Tento způsob by však nemusel mít takový účinek. Nejlepší bude, když vroucí vodu po záhoně rozlijete.  

Slivovice či vodka

Máte doma vodku či slivovici a nemáte v plánu ji pít? V takovém případě se vám bude hodit k jiným účelům. A to konkrétně k boji s otravným plevelem. Nejprve alkohol zřeďte zhruba půl litrem vody a nalijte ho do rozprašovače. Následně s ním plevel postříkejte.

Dávejte si pozor, abyste s ním nepokropili i vaše nasazené rostliny. Pokud alkohol doma postrádáte, nebo ho nechcete použít na plevel, nahraďte ho lihem. Dále čtěte: Nastal čas vytáhnout sazenice ze skleníku. Některé druhy čeká druhé kolo výsevu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech