Vysázejte si na zahradě javory, krásně vám ji na podzim zabarví

Listí z javoru hýří barvami
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
09. června 2020 13:00 / JumpStory
  0   0
Je symbolem odolnosti a houževnatosti, bývá označován pionýrskou dřevinou. Právě proto jej má ve státním znaku Kanada. Javory jsou opadavé dřeviny, mají atraktivní ozdobné listy, které mají vysoce variabilní barvy a tvary. Nejatraktivnějšími se stávají v době podzimu, v době rašení, kdy se barvy mění. Zelená ve žlutou, oranžová v červenou.

Javor se hodí do volné krajiny, do městského prostředí ulic i zahrad. Javor je nečastější dřevinou městského prostředí. Běžně snáší zátěže, s jakými by se ostatní druhy dřevin jen těžko vyrovnávaly, ať je to už smog, solení v zimním období čo velká odolnost vůči povětrnostním podmínkám.

Javory kvetou nenápadnými květy, které tvoří chocholičnatá květenství. Plody jsou známé dvounažky, které se liší podle druhu velikostí a tvarem. Pro přírodní prostředí jsou typické zejména javor klen a javor mléč. V přírodě dosahují výšky až 30 metrů a mají velkou korunu. Jejich různé kultivary se hodí do velkých zahrad, lesoparků a zámeckých zahrad. Pro menší zahrady, kde jste limitováni prostorem, se hodí zakrslé kultivary, zejména japonské. Ty jsou menšího vzrůstu, listy se na podzim zbarvují do oranžova až červena.

Výběr vhodného druhu

Při výběru vhodného druhu se zaměřte na vhodnost daného druhu pro vaše prostředí, zda chcete strom na malou zahrádku u vašeho rodinného domu nebo strom na chalupu.

Dalším požadavkem je pro vás kvalita sazenic. Na našem trhu se dodávají sazenice se zapěstovanou korunkou, s kmenem zcela bez poškození, s dostatečně velkým zemním balem.

Nezapomeňte na výchovný řez, tedy odstranění bočních větviček tak, aby byla koruna nasazena v požadované výšce, včetně tvaru. Tento zásah ovlivní budoucí vzhled dřeviny. Pokud si budete pěstovat stromy sami od semenáčků, je nutné v průběhu jejich růstu provádět tento zásah. Nesmí být však příliš radikální, aby nedošlo k odumření celého stromu. Kmen stromu musí být bez poškození.

Na co si dát pozor

Měli byste si dávat pozor na poškození kůry a lýkových pletiv, tato vznikají při dobývání dodavatele ze země, případně při přepravě, ale i po sázení, kdy při větru, pokud je strom ukotven jen jedním opěrným kůlem, může o něj narážet a odírat se.

Javory je nevhodnější sázet jako soliterní dřeviny, zejména v malých zahradách, aby vynikla jejich konstituce a zejména barva. Javory lze považovat za nenáročné dřeviny, bez zvláštních nároků na péči. V počáteční době po výsadbě je ale musíte častěji zalévat. Dále čtěte: Jak pečovat o živý plot a jaké dřeviny jsou nejoblíbenější?

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Věda & Vesmír

Toto není obrázek noční oblohy se spoustou hvězd. Jsou to aktivní supermasivní černé díry

Bydlení

Zničte vodní kámen na vodovodních bateriích. Snadno jej lze odstranit i z těžko dostupných míst

Zavřít reklamu