Včelí mor zabíjí desítky včelstev v Česku

 Zahrada 
03. srpna 2020 10:27 / Hana Jordánová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Včelí mor dokáže zničit celé včelstvo Pixabay
Včelaření je koníček jako každý jiný. Zamilujete si ho na celý život. Jestliže vzkvétá, raduje se včelař z každé včelky. Bohužel se v poslední době šíří mezi včelstvy mor včelího plodu, který dokáže zdevastovat celý úl.

V poslední době se stále častěji objevuje snad nejhorší pohroma pro včelaře a jejich úly s velmi obtížnou záchranou. Mor včelího plodu je celosvětovým problémem. Kromě českých a moravských oblastí je mor včelího plodu rozšířen doslova po celém světě. Bohužel, proti moru neexistuje žádný účinný lék. Díky opravdu drastickým opatřením ze strany Státní veterinární správy se však nedávno podařilo nákazu dostat pod kontrolu. Svůj podíl na tom má i poctivost včelařů, kteří každoročně zčásti obměňují dílo a ničí staré plásty.

Původ nemoci

Mor včelího plodu je zařazen mezi velmi nebezpečné nákazy včel. Původcem včelího moru je bakterie žijící ve střevě larvy. Začíná to nenápadně, končí katastrofou. Larvy se nakazí sporami mikrobů v potravě. Spora v žaludku larvy do 24 hodin vyklíčí a rychle se množí. Spory jsou velmi odolné, o to horší je boj s nimi. Přežívají několik let, odolají mrazu i vedru. Dospělé včely jsou však vůči nákaze odolné. Spory v jejich žaludku nevyklíčí, uchovají si však životaschopnost. Spolu s výkaly se dostávají mimo tělo a mohou být zdrojem nákazy. Po úlu je tak nevědomky šíří samy včely, čímž infikují další larvy. Včelstvo tím postupně slábne, až uhyne úplně.

Některá včelstva však mor přeperou. Zpočátku totiž včely ještě zvládají napadené larvy vynášet ven z úlu. Díky svému hygienickému přístupu a čisticímu pudu u nich mor nevznikne.

Pokud však k totálnímu napadení dojde, musejí se bohužel klinicky postižená včelstva pod hrozbou pokuty utratit, úly a další vybavení spálit. A to je to nejsmutnější, co může včelaře potkat. Než na tomto místě založíte nový úl, musíte místo pečlivě uklidit a vydezinfikovat. Mějte na paměti, že případné spory zničí jenom oheň. V případě podezření z výskytu nebezpečné nákazy má chovatel povinnost oznámit místně příslušné krajské veterinární správě podezření z výskytu nákazy na svém stanovišti.

Mor je podle veterinární správy důsledkem nedostatečné péče o včelstva a nečistota úlů. Zajímavé je, že u volně žijících včel se téměř nevyskytuje.

Obnova včelstva

Úplně na začátku musí stát pečlivě vydezinfikovaný úl. Kam umístit úly, jsme psali zde. Další prevencí je zajištění jejich životní pohody, dostatek a kvalita stravy, minimalizace stresu, čistota životního prostředí apod. Velkým rizikem je používání starých úlů s neznámou historií. Pokud vám někdo nabízí starý úl, raději si to rozmyslete. Ten totiž může mít např. mezistěny vyrobené z neznámého vosku a bez dostatečné dezinfekce. Předtím je mohlo obývat včelstvo z nevyšetřených zdrojů, po kterém mohly v úlu zůstat bakterie.

Pokud jsou včely v pohodě a milující včelař se sítí přes hlavu je láskyplně opečovává, máte téměř vyhráno. Stejně jako u lidí totiž platí, že včelstvo se zajištěnou životní pohodou dokáže odolat vyššímu infekčnímu tlaku než včelstvo stresované.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu