Nepleťte si zmiji s užovkou, mají několik různých znaků

Lidé si hodně často pletou zmiji s užovkou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
06. října 2020 15:48 / Depositphotos
  27   2
Lékařské časopisy popisují případy, kdy člověk zemřel po kousnutí užovky, protože se domníval, že ho kousla zmije. Nezabil ho jed, ale leknutí, strach a stres. Ani kousnutí zmije zdravého člověka nezabije.

Hady má rada na světě jen velmi malá skupina lidi. Obecně hady v našich končinách potkáte velice zřídka, a proto jsou čím dál tím více vzácnější. Například zmije obecná patří mezi chráněné a ohrožené druhy plazů.

Zmije obecná

Je to jediný jedovatý had české fauny, který obývá vlhké louky, rašeliniště, okraje polí, lesů. Na suchých místech se nezdržuje trvale, ale často ji vidíte, jak se vyhřívá na sluníčku. Loví hraboše a drobné savce. Zimu přečká v podzemí, páří se na jaře a na svět přivádí mláďata. Má jedové zuby a její pověst je hrozivější, než odpovídá skutečnosti. Zmije není nikdy bezdůvodně agresivní a raději uteče.

Jak odlišit užovku od zmije

Často se zmiňuje trojúhelníková hlava, ale ta není nejlepším poznávajícím znakem. Tak totiž vypadá hlava zmije až ve chvíli, kdy je podrážděná. Nejspolehlivějším rozlišením je svislá čárkovitá zornička. Užovky ji mají kulatou. Nejznámějším poznávacím znamením je klikatá čára na hřbetě hada. Samci jsou šedaví až šedočerní s výraznou klikaticí na hřbetě, samice jsou hnědavé s kresbou méně nápadnou. 

Zmije neútočí zbytečně

Je pravda, že zmije dá přednost útěku před obranou. Je velmi hbitá a jedem neplýtvá, pokud to není nezbytně nutné. V terénu, který je příhodný pro zmije, je dobře hlučně dupat a dívat se pod nohy. Zmije uteče mnohem dříve, než se k ní přiblížíte. Když se cítí zmije natolik ohrožená, že zvolí obranný útok, ještě nemusí do zubů vpustit jed, pokud budete mít štěstí. Může vás pouze výhružně kousnout. Kromě neopatrné chůze můžete zmiji vyprovokovat k uštknutí i sáhnutím do porostu při sběru hub či lesních plodů, můžete se zmije dotknout a polekat ji tak.

Je uštknutí nebezpečné?

Zdravý dospělý člověk může po uštknutí zmije zemřít leknutím. Není to žert, jsou zaznamenány případy, kdy člověk zemřel na uštknutí zcela nejedovatým hadem. Kousnutí od zmije je velmi bolestivé. Smrtelná dávka jedu od zmije je pro dospělého člověka 15 mg. Zmije nedovede vpravit do rány všechen svůj jed. Dospělí lidé, které zmije kousla do končetiny, se nemusejí bát o svůj život, pokud netrpí oběhovými chorobami, nemocemi nervového systému nebo alergií na hadí jed. Končetinu stačí mírně zaškrtit, nepodlehnout panice a okamžitě přivolat lékaře. Dále čtěte: Jak se zachovat, když vašeho psa uštkne zmije.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Věda & Vesmír

Překvapivé zjištění. Na pouštích, kde jsme si dosud mysleli, že nic neroste, prospívají miliony stromů

Bydlení

Jak umístit záchod do sklepa a na jiná místa, kde není klasický odpad potřebného průměru

Zavřít reklamu