Přemýšlíte o vlastních slepicích? Jděte do toho, vyplatí se to!

Šťastné slepice můžete mít i na vaší zahradě
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
03. ledna 2018 12:00 / Shutterstock
  19   14
Zajímáte se o zdravou stravu a řešíte, kde brát čerstvá vajíčka? Pokud se ve vaší blízkosti nenachází farmář s domácími vejci a máte větší zahradu, pusťte se do chovu sami.

Přemýšlíte o vlastních slepicích? Jděte do toho. Šťastné slepice na vaší zahradě se vám odvděčí vajíčkem plným vitaminů. Pokud máte prostor, který byste mohli pro slepice vyčlenit, nebojte se s chovem začít. Získáte nejen čerstvá vajíčka, ale můžete navíc udělat dobrý skutek. Můžete osobně zachránit slepice před jistou smrtí a dopřát jim ještě několik let spokojeného života.

Dobrý skutek pro slepice v nouzi

V České republice existují organizace, které zachraňují slepice z velkochovů a nabízí jejich odkup. V určený den je pak možné si na smluveném místě slepice vyzvednout. Slepice jsou často v ubohém stavu, většinou nemají skoro žádné peří. Pokud byste si chtěli slepice vyzvednout v chladnějších měsících, musíte jim zpočátku zajistit teplou místnost s venkovním výběhem.

Někteří šikovní chovatelé slepicím pletou svetry, které slouží v prvních měsících jako ochrana před zimou. Peří slepicím časem doroste, a pokud jim poskytnete dobrou stravu, teplo, výběh a trochu lásky, budou z nich zanedlouho výstavní kousky. Jestli nemáte teplou místnost, je lepší začít s chovem v letních měsících. O chovu slepic jsme psali také zde.

Výběr správného kurníku

Před koupí nepodceňujte ani výběr kurníku. Možná se vám zdá nejpěknější a nejekologičtější klasický zateplený dřevěný kurník, na trhu jsou však i jiné varianty. Pokud trochu zapátráte, určitě vás zaujme praktické obydlí z recyklovaného plastu. Oproti dřevěnému kurníku má své výhody, které chovatele začátečníky ani nenapadnou.

Plusy plastového kurníku

  • Plastový kurník si překvapivě udrží správnou teplotu v létě i v zimě. Samozřejmě pouze při správném počtu slepic. Ty si v kurníku dokáží samy vytvářet ideální teplo. Když je jich v prostoru málo, tak se nezahřejí, při velkém množství jim v létě může být naopak horko. Když zateplíte dřevěný kurník, často se v něm pak drží vlhkost, množí se plísně a slepice trpí různými respiračními chorobami.
  • Kurník z recyklovaného plastu vydrží až 30 let. Není třeba ho natírat. Odpadá práce s výměnou prohnilých částí. Použitý materiál se dá po letech znovu recyklovat.
  • Snadno se čistí, můžete ho jednoduše vystříkat hadicí. Třeba v případě, kdy slepice napadnou čmelíci, se plastový domek snadno vydesinfikujete, ale zateplený dřevěný kurník je skoro nemožné vyčistit.
  • Má velmi dobře řešenou ventilaci.
  • Západky i veškerý použitý materiál je konstruován tak, aby se přes něj nedostali žádní predátoři, třeba lišky nebo kuny. Materiál není možné nijak prokousat.
  • Jednoduše se rozebírá, pokud ho chcete přesunout na jiné místo.

I když je kurník z recyklovaného plastu dražší, tak z dlouhodobého hlediska není jeho cena vysoká. Atraktivní dřevěné levné kurníky z Číny vám vydrží maximálně dvě sezony.

Marcela Plachá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Science centrum seznámí děti s vědou zábavnou formou. Vyzkoušet si mohou i trénink kosmonautů

Věda & Vesmír

Měsíc se dostal do hledáčku světových velmocí. Důvodem je látka, která může změnit svět

Bydlení

I starý květináč může být opět hezký. Chce to jen mít dobrý nápad

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu