I pejsky trápí stres. Některé situace jsou pro ně natolik náročné, že je doslova ničí

Pes je skvělým parťákem pro celou rodinu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
07. října 2020 09:51 / Depositphotos
  17   0
Přítomnost domácích mazlíčků v domácnosti snižuje psychické napětí a vyčerpání jejich majitelů. Je dokonce prokázáno, že lidé snáší mnohem lépe stres, pokud mají doma například psa, ke kterému se mohou po vyčerpávajícím dni přitulit a relaxovat v jeho přítomnosti. Přemýšleli jste však někdy o tom, že i pro pejsky mohou být některé situace natolik náročné, že je doslova ničí?

Pojďte se podívat na nejčastější stresory, které mohou vašeho kamaráda potrápit.

Samotu řeší po svém

Nejběžnější příčinou stresu u psů je samota. Velmi těžko se jí dá předejít, ale pejsky trápí nejčastěji. Obvykle je to ve chvíli, kdy jejich majitel odejde do práce a pes zůstává mnoho hodin sám. Jako obranu chlupáči používají kňučení, štěkání či dokonce likvidaci zařízení domácnosti. Neobvyklé není ani značkování různých kusů nábytku.

V takových případech může být řešením pořízení parťáka pro vašeho mazlíčka, anebo trpělivý trénink spojený s přípravou na tyto situace. Mějte však na paměti, že pokud budete vašeho pejska učit tomu, jak se má v době vaší nepřítomnosti chovat, nepůjde to ze dne na den. Může to trvat i několik týdnů, než se pejsek strachu z toho, že o vás přijde, zbaví.

Existují dokonce jedinci, kteří trpí takzvanou separační úzkostí, u nichž se nepodaří tento stresový faktor odbourat nikdy. Pomoci však mohou například přírodní antidepresiva pro psy, která pomáhají nepříjemné pocity odbourávat.

Ušetřete ho hlučných oslav s petardami

Stresové mohou být pro mnohé psy také hlasité zvuky. Nejhorším obdobím je pro ně konec roku, který je spojený s ohňostroji a petardami. Pokud i váš miláček v těchto situacích trpí, poraďte se s veterinářem o vhodných přípravcích, s jejichž pomocí lze výbuchy petard překonat snáze. Existují nejen chemické medikamenty, ale také přírodní preparáty, které jsou velmi účinné.

Zaručte mu pohodu

Při společném životě se čtyřnohým parťákem se snažte eliminovat situace, které jsou pro něj neznámé. Pokud není váš pes zrovna společenským tvorem, anebo má z minulosti nepříjemnou zkušenost, může pro něj být velmi stresující jakýkoliv pohyb v cizím prostředí, navíc mezi lidmi či psy, které nezná.

A platí to i v případě, že se u vás doma nečekaně objeví nový člen domácnosti. Ano, i narození miminka může ve vašem psovi vyvolat nepříjemné pocity, s nimiž se bude muset s vaší pomocí vyrovnat. Postupně proto psa s novým človíčkem seznamujte, ale rozhodně jej nenuťte k bližšímu kontaktu, dokud jej nevyhledá on sám. Vždyť i otrlého dospělého člověka dokáže rozladit plačící kojenec, který je k neutišení. A stejně to vnímají i psi. Čtěte také: Ne každý pes snáší zimu dobře. Připravte svého chlupáče na sychravé počasí.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Věda & Vesmír

Překvapivé zjištění. Na pouštích, kde jsme si dosud mysleli, že nic neroste, prospívají miliony stromů

Bydlení

Jak umístit záchod do sklepa a na jiná místa, kde není klasický odpad potřebného průměru

Zavřít reklamu