Počasí je na draka. Vyrobte si vlastního dle jednoduchého návodu

Jeho pouštění je jednou z nejoblíbenějších podzimních aktivit s dětmi
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Dílna 
17. října 2020 13:22 / Depositphotos
  0   0
Většina podzimních dnů bývá větrná, a pokud byste si s dětmi chtěli jít pouštět draka, můžete si podle našeho jednoduchého návodu vyrobit vlastního. Má pevnou konstrukci a je vyladěný a vyzkoušený tak, že se bude sám vznášet tak vysoko, jak dlouhý budete mít motouz.

Draka si sice můžete koupit v jakémkoliv hračkářství, ale jednak většinou narazíte jen na chatrně zkonstruované, a také se připravíte o krásné chvíle s vašimi dětmi při jeho výrobě.

Co si připravit 

Většinu potřeb k výrobě draka budete mít jistě doma, pokud ne, zkuste improvizovat. Jestli si nebudete některým z kroků v návodu jistí, ve fotogalerii naleznete obrazovou pomoc.

K ruce si připravte tento materiál a pomůcky:

  • dvě dřevěné tyčky o délce 60 a 50 cm
  • papír (novinový, balicí)
  • nůžky
  • tužku
  • motouz (například tzv. „balíkový“)
  • lepidlo nebo izolepu
  • pravítko nebo zednický metr
  • pilku nebo ostrý nůž

Než se pustíte do výroby

Je docela možné, že vše potřebné máte doma. Papír, nůžky, tužku, pravítko, lepidlo nebo izolepu, provázek, to vše v šuplících určitě najdete. Potíž může být jen s tyčkami. Sehnat je můžete v papírnictví nebo hobby marketu, ale vypomoci si můžete i dřevěnými nebo bambusovými tyčkami, které jste v létě mohli používat jako oporu k rajčatům.

Upravujeme tyčky

Začínat budeme nařezáním tyček na vhodné velikosti. My jsme zvolili 60 a 50 cm, ale můžete si je v poměru 1 ku 0,8 přizpůsobit podle sebe (například 100 a 80 cm). Drak by jen neměl být příliš malý, neletěl by vám. Na koncích obou tyček udělejte malé podélné zářezy na provázky. Kvůli bezpečnosti nenechávejte zkracování tyček a zářezy na dětech. Můžete je požádat, aby tyčky naměřily a udělaly tužkou čárky, kde se mají zkrátit.

Na delší tyčce (60 cm) naměřte z jedné strany 20 cm a označte tužkou. Děláte-li většího draka, odměřte třetinu délky (u metrové tyčky to bude 33 cm). Hlavní (delší) tyčku položte svisle před sebe, aby právě udělaná čárka byla v horní části. Na ni v místě čárky vodorovně položte druhou kratší tyčku, aby byly ve tvaru kříže. Pozor, zářezy musí být souběžně se stolem nebo zemí.

Jak udělat konstrukci

Nyní obě tyčky k sobě pevně přivažte motouzem několikrát do kříže a zajistěte smyčkou. Zkontrolujte, zda zářezy zůstaly vodorovně, a poté spoj můžete pro jistotu přelepit izolepou. Motouzem nyní omotejte (1-2x) konstrukci, aby vznikl obvodový tvar draka. Motouz veďte zářezy a utáhněte, aby byl napnutý. Čtěte také: Plastelínu pro děti zvládnete vyrobit doma doslova za babku.

Papírové tělo

Na stůl položte papír a na něj konstrukci tak, aby ji papír na všech stranách přesahoval alespoň o 5 cm. Tužkou na papír vyznačte podél motouzu obrys budoucího draka. Konstrukci dejte bokem a od každé čáry odměřte na koncích 5 cm směrem ven, označte čárkami a ty pravítkem spojte. Je-li pravítko krátké, použijte například zednický metr. Vzniknou vám tak dva obrysy - ve velikosti draka a o 5 centimetrů větší.

Jestli nepoužíváte noviny, ale třeba balicí nebo balíkový papír, nyní jej můžete nechat děti pomalovat. Berte v potaz, že budete papír přehýbat dovnitř o 5 cm, proto můžete dětem naznačit obrys draka o tolik menší, v tomto prostoru jej mohou vyzdobit, drakovi mohou třeba namalovat obličej.

Spoje musí být pevné

Na vrcholech poté můžete nastřihnout papír asi 4 cm směrem od většího k menšímu obrysu, ale není to nutné. Na papír (obrázkem nahoru) opět položte konstrukci. Nyní budete všechny čtyři přesahující okraje přehýbat dovnitř přes motouzy. Vyberte si, zda je pak připevníte lepidlem nebo izolepou. Oba postupy můžete zkombinovat, abyste dosáhli pevnějších spojů.

Připevňujeme provázky

Připravte si dva provázky vždy o třetinu delší než jednotlivé tyčky, v našem případě 80 a 65 cm. První provázek přivažte na delší tyčku, druhý na kratší, vždy na opačných koncích co nejblíže krajům, tedy hned za přilepený papír. Pozor, abyste papír neprotrhli při provlékání provázků mezi tyčkami a papírem.

Tip

Aby provázky zůstaly na svých místech a po tyčkách neklouzaly, můžete je v místě úchytu na tyčkách zakápnout lepidlem nebo opatrně zajistit izolepou.

Oba provázky lehce napněte a v místě, kde se stýkají, k nim přivažte dlouhý vodicí motouz, na kterém budete draka pouštět. Ten by měl být pevný a co nejdelší, alespoň 20 metrů. Čím delší bude, tím výše vám drak vystoupá. Máte-li motouz v klubíčku, je lepší jej přemotat na nějakou tyčku, aby se vám snadněji odmotával. Nám se osvědčil tubus od kuchyňských papírových utěrek. Nezapomeňte provázek před namotáním pevně přivázat, aby vám drak neuletěl.  

Na ocasu si dejte záležet

Nyní zbývá drakovi udělat ocas. Ten vyrobíte z asi metr a půl dlouhého motouzu přilepeného na „zadek“ draka a opatřeného mašličkami, které si nastříháte ze zbývajícího papíru. Na ostatní tři vrcholy můžete ještě přilepit třásně, například z krepového papíru.

Užitečné rady

Draka pouštějte za suchého větrného počasí na volném bezpečném prostranství. Ideální je louka. V blízkosti by neměla být silnice, aby na ni děti nevběhly, a stožáry s vedením, aby se vám do nich drak nezamotal. Než se drak sám udrží ve vzduchu, je potřeba většinou několik rychlých běžeckých pokusů. Dětem se to často nedaří, proto jim draka vypusťte za jejich asistence raději vy.

A pak už je nechejte si hrát a kochejte se, jak jim oči září úžasem. Nezapomeňte také po motouzu poslat nahoru k drakovi psaníčka s přáními (třeba s dárky k Vánocům), která se určitě vyplní.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu