Plastelínu pro děti zvládnete vyrobit doma doslova za babku

Výroba domácí plastelíny je velmi snadná
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
08. prosince 2017 15:15 / Internet
  54   2
Plastelína je skvělá věc, která dokáže děti zabavit i na dlouhé hodiny. Pokud jste ale zjistili, že ta vaše z obchodu je už nepoužitelná, nebo pokud ji zrovna doma nemáte, nevadí. Můžete ji velmi snadno vyrobit dětem i sami. Potřebovat k tomu budete jen pár surovin a většinu z nich máte běžně doma.

Na domácí výrobě plastelíny není vůbec nic složitého a zvládne to i nešika. Drtivou většinu ingrediencí, které k tomu budete potřebovat, má každá hospodyňka běžně doma. Výjimkou je snad jen potravinářské barvivo, které plastelíně dodá požadovaný odstín. Lze ho pořídit v prášku, který se pak smíchá s vodou, nebo rovnou v tekuté podobě.

Co je k výrobě plastelíny potřeba

  • voda
  • sůl
  • hladká mouka
  • slunečnicový olej
  • kypřící prášek
  • potravinářské barvivo

Kromě těchto ingrediencí si připravte k ruce také lžičku, kalíšek na promíchání potravinářského barviva a nějakou odměřovací nádobku, třeba hrnek.

Jak vyrobit plastelínu

Do větší místy nasypte asi půl hrnku soli. Pak přidejte dva hrnky hladké mouky a dvě lžíce kypřícího prášku.

Do 1,5 hrnku vroucí vody nasypte potravinářské barvivo a dvě  lžíce oleje. Pečlivě směs rozmíchejte a pak nalijte do mísy se suchými ingrediencemi.

Pak už jen míchejte, dokud se vše nespojí v lepivé jednolité těsto. Pokud chcete, aby se hotová plastelína krásně leskla, můžete v tuto chvíli přidat ještě několik kapek glycerinu.

Hotové těsto nechte chvíli vychladnout a na podložce ho pak ještě rukama pečlivě zpracujte. Vyžaduje to trochu trpělivosti. Hnětení ukončete až ve chvíli, kdy bude mít těsto tu správnou konzistenci. Pokud je těsto moc řídké, přidejte hladkou mouku.

Uchování plastelíny

Tímto způsobem si můžete nadělat několik barevných plastelín. Každou z nich pak dejte zvlášť do vzduchotěsné nádoby, aby zbytečně nevysychala. Vhodné jsou například klasické potravinové krabičky.

Když nenecháte hotovou hmotu povalovat někde na vzduchu, vydrží vám domácí plastelína i půl roku. Po práci si nezapomeňte umýt ruce. Pokud zjistíte, že vám doma chybí tekuté mýdlo, můžete i tuto věc snadno doma vyrobit. O tom, jak na to, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Nový výzkum potvrdil, že lidé se jednou pravděpodobně vyvinou v jedovaté tvory

Bydlení

Kdo chce vylepšit úrodu jahod, měl by se držet několika jednoduchých zásad

Zavřít reklamu