Zabraňte rosení oken. Stačí vědět, co pomáhá a je po problému

Okna se nejčastěji začnou rosit na začátku zimy
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
10. října 2020 12:56 / Depositphotos
  18   2
Objevují se vám kapičky vody na oknech a loužičky vody na parapetech? Zkuste pár následujících triků, díky nimž můžete rosení zabránit.

Pohled na zarosená okna není nic příjemného. Ta se objevují nejčastěji na podzim, kdy se venku ochladí a v interiéru se naopak začíná topit. Každopádně rosení oken byste neměli přehlížet, jelikož všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní. Ale stejně tak to neznamená, že byste nutně měli okna měnit. Zkuste dodržet nejprve pár jednoduchých pravidel.

Proč dochází k rosení 

Rosení oken z vnitřní části je obvykle způsobeno nevyvětranou vlhkostí. Jeden dospělý člověk totiž dokáže jenom za jednu noc nadýchat až litr vodní páry. K tomu spočítejte vaření, sušení mokrého prádla, interiérové květiny, případně akvárium. A vysvětlení toho, proč se u vás zdržuje tolik vlhkosti, máte na světě. 

Správné větrání 

Nečastější reakcí na zarosená okna je jejich otírání. To je samozřejmě dobře. Ale pokud chcete zamezit opakovanému rosení, je potřeba především dobře větrat. A to hlavně v zimě. A to znamená několikrát za den okna dokořán otevřít na několik minut a poté opět dobře zavřít. Otevření ventilačky určitě není vhodným řešením. Máte-li žaluzie, nechejte je během chladným měsíců pokud možno vytažené. Žaluzie totiž často brání proudění vzduchu a tím pádem zvyšují i pravděpodobnost rosení.

Správná vlhkost

Abyste eliminovali rosení, je dobré udržovat vlhkost vzduchu v místnostech cca na 50 %. Z tohoto důvodu určitě uvažujte o pořízení vlhkoměru. Pokud vlhkost přesáhne doporučenou hodnotu, pátrejte po příčinách. Tím může být například vaření v otevřeném hrnci. Používejte proto digestoř a vařte v hrncích s poklicemi. Také okenní parapety, jež značně přesahují do místnosti, podporují rosení. Stejně tak je to se závěsy a záclonami.

Vrhněte se na mytí

Ještě než nastane zima, je dobré okna pořádně umýt. V zimě se do toho můžete také pustit, ale jednak si tím zbytečně vyháníte z domu teplo a pak také hrozí, že by mokré okenní těsnění mohlo přimrznout a při dalším otevření okna ho odtrhnete či roztrhnete, a tím pádem jej nevratně poškodíte. Z okna nejvpre odstraňte hrubé nečistoty, například pomocí vysavače nebo smetáčku. Nezapomeňte zkontrolovat odtokové kanálky. Jsou-li ucpané, může se zde hromadit voda. Skla poté ošetřete vodou s běžným saponátem a vyleštěte. Více tipů, jak mýt okna, jsme psali zde. Co se týče moderních pomocníků, tak i na ně pozor. Rozhodně se vyhněte parním čističům, které produkují páru o teplotě vyšší než 60 stupňů Celsia. Při takto vysoké teplotě dochází k poškození těsnění.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Věda & Vesmír

Sníh na teplé planetě. Na Plutu jsou zasněžené hory a vědci konečně ví proč

Bydlení

Vytvořte si zajímavý obraz do koupelny. Třeba ze sprchového závěsu nebo bambusu

Zavřít reklamu