Zdravý spánek je základem spokojeného života. Jak vybrat dítěti první velkou postel?

 Dům 
02. července 2018 07:43 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vybrat kvalitní postel je důležité Shutterstock
Dítě roste jako z vody a vy začínáte uvažovat, že je na čase přesunout jej z malé dětské postýlky do větší postele? Zdravý spánek je základním předpokladem spokojeného života s dostatkem energie, proto je důležité pečlivě vybrat kvalitní postel. Zkuste se poohlédnout po rostoucí posteli, která potomkovi vydrží mnoho let.

Při výběru se zaměřte na materiál, který by měl být snadný na údržbu. Ideální je masivní dřevo, typické jsou na výrobu borovice, buk nebo olše. Hlavní výhodou postele z masivního dřeva je pevnost a odolnost. Zaručuje naprostou stabilitu postele. Potomkovi tak může kvalitně sloužit mnoho let. Kam správně umístit postel, jsme psali zde.

Co je nejdůležitější?

Správná postel by měla mít několik základních znaků. 

  • snadné větrání
  • snadná údržba
  • design

Větrání. Přístup vzduchu jsou skutečně základem. Jen vyvětraná postel je také zdravá postel. V zatuchlé, špatně odvětrávané se to naopak hemží roztoči a mikroby.

Údržba. Údržba postele je nesmírně důležitá. Nezapomínejte jednou za čas vytáhnout matrace a důkladně je vyčistit. Čistit musíte veškeré čalouněné části postele a matracový rošt.

Design. Nepodceňujte ani vzhled postele. Je velmi důležité, aby se vaše dítě ve své posteli cítilo příjemně a útulně. 

Žádné vrzání

Kovové postele jsou trendem posledních let. Lze říci, že jsou dražší, ale ještě odolnější než dřevo. Železné postele z dílny kvalitního výrobce jsou naprosto stabilní a nevržou. Nevhodné jsou naopak postele čalouněné, a to převážně kvůli jejich špatné údržbě. Snadno se v nich totiž drží prach a po znečištění je velmi obtížné uvedení do původního stavu.  

Délka lůžka závisí na výšce dítěte, ale mělo by být vždy alespoň o 30 centimetrů delší. Dětská lůžka jsou k dostání v rozměrech již od 160 centimetrů. Šířka postele by měla být optimálně devadesát centimetrů. Užší volte jen v případě, že dítě spí poměrně klidně.

Výška postele i s matrací je ideální od 45 do 55 centimetrů. Tento parametr je velmi důležitý, do vyšší postele by se dítě mohlo mít problém dostat. Ruku v ruce s tím jdou i bočnice nebo zábrany, které by u menších dětí neměly chybět z důvodu bezpečnosti. Před průvanem je zase ochrání čelo postele.

Bude sloužit mnoho let

Počítat je třeba i s tím, že postel slouží jen do určitého věku či výšky, pak už je dítěti malá. Na trhu proto naleznete i rostoucí postele, u kterých lze nastavit vhodnou délku. K dispozici jsou většinou tři velikosti délky, a to 105 centimetrů, 147 centimetrů a 189 centimetrů. Postel tak může vašemu potomkovi sloužit až do dospělosti. Postel vyjde zhruba na pět tisíc korun.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu