Je čas zazimovat zahradu. Rady, co s trávníkem, jak na trvalky, traviny, okrasné keře i stromy

 Zahrada 
12. listopadu 2020 09:03 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Na podzim se zahrada krásně vybarví Depositphotos
Podzimní práce jsou v plném proudu. Věnujte se trávníku, odstraňujte staré rostliny, pusťte se do údržby vodních zdrojů i zahradní techniky, likvidujte listí. Určitě vám zbude čas i na novou výsadbu.

Když si uděláte plán, určitě všechno stihnete, včetně zazimování.

Co s trávníkem

Než naposledy posekáte trávník, shrabejte listí. Pak se věnujte prořezání travních drnů a zbavení travní plsti a hlubokému provzdušnění speciálními vidlemi. Stopy po provzdušnění vyplňte křemičitým pískem a nakonec trávník přihnojte přípravkem s vyšším obsahem draslíku a zalejte. Případnou dosadbu nepěkných míst už nechejte na jaro. Když je teplý podzim, můžete trávník naposledy posekat i v listopadu. Vertikutaci je vhodné provádět dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Trvalky a traviny

U trvalek je důležité rozlišovat, o jakou rostlinu jde. Třapatky, hvězdnice, zavinutky, nechte tak, jak jsou. Suché části poslouží jako ochrana kořenů před mrazem. Plaménky se doporučují seřezat až u země, protože na podzim trpí padlím a choroba by se mohla dále šířit. Na zimu zakryjte choulostivější trvalky, kopretiny, chryzantémy. Traviny ponechte nezastřižené, jen je svažte. Odkvetlé trvalky není nutné zkracovat, což platí pro různé druhy hvězdic. V zimě dokážou nabídnout pastvu pro oči. Pokud budete chtít chryzantémy po odkvětu zakrátit, sestřihněte je až u země.

Okrasné keře

Na jaře kvetoucí keře, jako je zlatý déšť, kalina nebo meruzalka, jste už určitě zkrátili. V létě kvetoucí druhy, jako je komule, mochna, ibišek syrský nebo tavolník japonský, seřežte až na jaře. Nezkracujte hortenzie, jen je zbavte uschlých květenství. Kořeny keřů před mrazem zahrňte zeminou, rašelinou, nebo je zakryjte chvojím. Kořeny růží před mrazem ochraňte nahrnutím zeminy a vrstvou mulče, stromkové růže obalte netkanou textilií a odstřihněte odkvetlá květenství. 

Stromy

Pokud máte zahrádku, kam se může dostat zvěř, chraňte okrasné a ovocné stromy pletivem, choulostivým dřevinám nahrňte listí, borku, chvojí. V listopadu není vhodný čas na řez. Větve odstraňte jen tehdy, když jsou uschlé nebo napadené chorobami. U choulostivých druhů, jako je blahočet chylský, se báze stromu zakrývá listí. Zahrádkář nemá volno ani v zimě. Je třeba sledovat, aby se některé rostliny nezlomily pod velkou nadílkou sněhu. Dále čtěte: Nezapomeňte zazimovat zahradní zavlažovací systémy. Jinak hrozí pohroma.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu