Péče o zahradu před zimou. Můžete snížit výpar vody, zamezit zaplevelení a zvýšit její úrodnost

Zelené hnojení má na záhon pozitivní vliv
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
09. listopadu 2020 10:29 / Depositphotos
  4   1
Pokud máte pocit, že na podzim nemusíte půdě dopřát žádnou péči, jste na omylu. Můžete pro ni udělat dost, snížíte výpar vody, zamezíte zaplevelení a zvýšíte její úrodnost.

Pokud půdu využíváte pro své pěstitelské záměry, pak byste ji měli hýčkat, protože bez dodávky živin a organické hmoty půda může začít strádat. K jejímu správnému fungování potřebujete vhodné materiály. Když víte, co pro zeminu udělat, zjistíte, že nejde o nic složitého.

Váš cíl

Po sklizni bývá půda vyčerpaná. Pokud pěstujete plodiny ve velkém, bude zatížení větší než pěstování v druhově bohaté polykultuře. V polykultuře se vyskytují i druhy rostlin, které půdu obohacují o dusíkaté sloučeniny, výměšky z kořenů některých druhů půdu vysloveně léčí.

Stav půdy zjistíte podle jejího vzhledu i podle toho, jak se v ní dařilo pěstovaným plodinám. Mnoho zahrádkářů dodává půdě syntetická hnojiva, ale podle odborníků se jedná o hrubou chybu, která vede k zasolení půdy a k omezení života v půdě.

Zdravá půda by měla obsahovat dostatečné množství organické hmoty, kterou chemickými granuláty nedodáte. Výjimku tvoří hnojiva s přídavkem organické hmoty. Mnozí také dělají chybu v tom, že půdu zryjí a pohnojí. Jedná se o častý zásah, který vede ke ztrátám živin.

Jak to můžete na podzim udělat

Ideální je zelené hnojení. Jedná se o různé směsi rostlin, které půdu obohacují o dusík a po jejich zapravení do půdy zeminu obohacují o živiny a také o organickou hmotu.

Zelené hnojení je na podzim výhodné, nezarývejte ho ovšem hluboko. Půda do určité hloubky promrzne, zelené hnojení v ní udrží stabilnější podmínky, které svědčí půdním mikroorganismům, které se starají o rozklad organické hmoty.

Pokud plánujete hlubokou orbu, půdu ozeleňte zeleným hnojením, které povrch pokryje. Zoraná, odkrytá půda bude vystavena povětrnostním podmínkám. Na podzim nehnojte syntetickými hnojivy, v půdě, v hloubce půdy dosažitelné pro kořeny pěstovaných plodin, by ho zůstalo jen málo. Dále čtěte: Zahrada v zimě: Nezapomeňte na zalévání, má to svá jasná pravidla.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Věda & Vesmír

Antarktida byla pravděpodobně objevena ještě tisíc sto let předtím, než ji našli západní dobyvatelé

Bydlení

Zútulnit si balkon jde i za pár korun. Vyrobte si hezký nábytek z palet

Zavřít reklamu