I na kočku vezměte občas kartáček a pastu. Zachrání ji to od možného utrpení

Zubní plak je plný bakterií, které mohou kočce vniknout do plic či jater
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
11. listopadu 2020 12:18 / Depositphotos
  5   1
Pokud vaší kočce zapáchá z tlamy, pak vězte, že s jejím chrupem není něco v pořádku. Dost často to bývá zaviněné nesprávnou péčí o zuby či dásně. Co byste rozhodně neměli zanedbávat?

Kočky jsou hned po psech dalším oblíbeným domácím mazlíčkem, kterého si řada lidí hýčká a rozmazluje. Ke správné péči patří nejenom kvalitní krmivo, stříhání drápků, ale také hygiena chrupu. A na ni v drtivé většině lidé zapomínají. Pokud něco není v pořádku se zuby, často začne kočka odmítat suché granule, objevují se u ní krvácení z dásní nebo naopak nemůže zavřít tlamu a bolestivě mňouká. Navíc plak, který obsahuje mnoho bakterií, může dál kočce vnikat do plic a jater a způsobit tak závažné nemoci.

Kočka má 30 zubů

Malá koťata, stejně jako většina savců, se rodí bezzubá. Takzvané přezubování se děje  kolem pátého měsíce života. V tomto období  dopřejte kotěti něco, do čeho mohou kousat, aby ulevila svým bolavým dásním a tlaku. Co se týká krmiva, dávejte jim raději v tomto období mokrou stravu. Suchá by je totiž mohla ještě více dráždit. V dospělosti má kočka třicet zubů, o které je potřeba pečovat.

Péče o chrup

I kočky mohou trápit problémy se zuby a dásněmi. Dospělá kočka je hodně náchylná k zubnímu kameni a parodontóze, většinou už od dvou let věku. Proto je důležité už v tomto věku začít kočce pravideně čistit zuby a v rámci prevence s ní zajít jednou za půl roku k veterináři na prohlídku chrupu.

Jak čistit kočce zuby

Co se týká čištění zubů, s tím je ideální začít už od útlého věku, aby si kočka na něj postupně zvykla. Z počátku stačí, když budete několik dnů prstem přejíždět po stranách nejprve z vnější strany zavřené tlamičky. Po pár dnech ji rozevřete čelist a to samé dělejte z vnitřní strany. Jakmile si kočka zvykne i na to, přejíždějte prstem po zubech a dásních. Nejprve bez pasty, posléze s pastou. Nakonec pořiďte měkký kartáček a čistěte zuby jím. Kartáčkem ale zuby nedrhněte, stačí jím lehce potírat zuby a odstraňovat plak.
Nezapomeňte po každém takovém úkonu kočku odměnit. Samozřejmě pamlskem, který je pro ni určený. Co byste kočce určitě neměli dávat, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Začalo období vřesu. Při správné péči vám krásný vydrží roky

Zavřít reklamu