Postarejte se v prosinci o dřeviny, některé potřebují prořezat

Zejména hrušně a jabloně mají svůj čas
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
21. prosince 2020 10:11 / Depositphotos
  3   1
Ačkoli většina prací na zahradě už před několika týdny ustala, některé úkony je důležité podniknout, i když za okny panuje zima. Je třeba se postarat především o stromy, u nichž jsou důležité některé kroky právě v tomto období.

O které dřeviny je potřeba se aktuálně postarat, si můžete přečíst na následujících řádcích.

Jádroviny potřebují ořez

Prosinec je ideální dobou pro průřez korun některých stromů, jelikož jsou krásně přehledné a je vidět, které části by měly jít pryč. Tento krok je důležitý zejména u jádrovin, tedy hrušní a jabloní. Tyto druhy stromů totiž v období vegetačního klidu snesou prořez mnohem lépe, než pokud by zásah probíhal v době růstu a plození. Ovšem pozor, nesmí příliš mrznout, aby se pletivo stromů neponičilo.

Naopak s řezem keřů či peckovin je jednoznačně vhodné počkat až na jaro, avšak určitě je zbavte zlomených, napadených či jinak poničených větví a výhonů. Pokud máte na zahradě kompost, větve rozdrťte a použijte je na jeho provzdušnění.

Připravte stromy na sníh

Pokud u vás ještě nenapadla vydatná sněhová nadílka, připravte na ni stromy s předstihem. Štíhlé druhy, tedy například jalovce nebo tůje, v horní části stáhněte například jutovým vláknem. V případě napadení mokrého sněhu je to ochrání před deformací či zlomením.

A pokud u vás ještě příliš nemrzne, všechny neopadavé dřeviny a stromy dobře zalévejte tak, aby se voda dostala ke kořenovému systému. Mráz totiž dokáže vysušit a stromy by mohly uhynout. Ovšem pokud už sněhovou nadílku na zahradě máte, rozhodně se jí nezbavujte a využijte ji na maximum. K čemu všemu je dobrá, jsme psali zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Věda & Vesmír

Události kolem UFO v Roswellu z roku 1947 nebyly dosud vysvětleny

Bydlení

Jak vybrat dřevěnou podlahu, aby vám dělala parádu a dobře sloužila

Zavřít reklamu