Sezóna klíšťat začala! Chraňte vaše zvířata.

Klíšťata milují teplo a vlhko, nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě nebo na nízkých křovinatých porostech.
 Mazlíčci 
06. dubna 2016 21:07 / Internet
  0   0
S příchodem teplých dnů se zvyšuje pravděpodobnost, že si váš čtyřnohý miláček z výpravy do přírody přinese v kožichu nevítané hosty. Jedním z největších nebezpečí jsou klíšťata, která mohou ohrozit nejenom zvíře, ale i vás.

Letošní mírná zima má dvě stránky. Protože skoro nemrzlo, hodně jsme ušetřili na vytápění. Jenže zároveň se nezredukovaly počty škůdců. V sezoně nás zaplaví slimáci, vosy a už teď i klíšťata. Také se přemnožily hromadně blechy. A to je pro majitele psů i koček nejvyšší čas vyřešit, jaký přípravek na ochranu před těmito parazity zvolit.

Řešením proti klíšťatům je obojek


Je několik způsobů, jak psa nebo kočku vybavit v boji proti klíšťatům. Každý chovatel si postupem času zvolí ten, který mu nejvíc vyhovuje – ať už svou spolehlivostí, cenou nebo dobou, po kterou zvířata ochrání. Jednou z možností jsou antiparazitární obojky, které chrání i před blechami. Vybíráme je podle obvodu krku zvířete a podle doby jejich účinnosti, což může být jen několik týdnů, ale i 8 měsíců.

Zvíře musí mít obojek nasazený nepřetržitě, jeho používání se ale nedoporučuje v bytech, kde pes žije společně s malými dětmi, některé psí obojky není dokonce vhodné používat v domácnostech, kde se psem žijí kočky. Na trhu jsou i obojky pro kočky, ale řada chovatelů o téhle možnosti vůbec neuvažuje, bojí se toho, jak kočka na obojek zareaguje, i možnosti, že se při výpravách po svém teritoriu za obojek někde zachytí.

Spot on nebo sprej?


Druhým velice často používaným způsobem jsou takzvané spot ony, tedy pipety s látkou, která většinou ochrání před klíšťaty, blechami, ale někdy i před bodavým hmyzem. Vybíráme ji podle hmotnosti zvířete, aplikujeme do srsti mezi lopatkami. Pro zapomnětlivce ale může být nevýhodné, že účinkuje kratší dobu než obojky, většinou 3 až 7 týdnů. Ještě krátkodobější ochranu poskytují různé spreje nebo pěny, které aplikujeme do srsti zvířete opakovaně těsně před každou procházkou. Psy můžete nechat proti borelioze i naočkovat, finančně je to náročné zhruba stejně jako předchozí možnosti a získáte jistotu, že vaše zvíře neonemocní. Vakcinaci je nejvhodnější absolvovat v zimních měsících, její nevýhodu ale je, že psa neochrání před přisátím klíšťat.

Můžete to proti klíšťatům zkusit i bez chemie


Některým majitelům psů a koček nevyhovuje žádná ze zmíněných možností, část z nich se například obává nežádoucích vedlejších účinků prodávaných přípravků a hledá proto jiné způsoby, jak svého kamaráda ochránit. K dostání jsou například odpuzovače parazitů z éterických olejů čajovníku nebo levandule. Pejskaři si vzájemně předávají i tipy na čistě domácké způsoby, jak s klíšťaty zatočit. Jedním z nich je například zajištění dostatku vitamínu B užíváním B-Komplexu, Pangaminu nebo dokonce pivovarských kvasnic. Někteří zkoušejí česnekové tablety nebo do srsti vtírají olej, do kterého před tím česnek naložili.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Témata: obojek, klíště, pes, kočka, teplo,
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Věda & Vesmír

Vesmírný teleskop zachytil pozůstatky pradávné hvězdné exploze

Bydlení

Malba na zeď může být jedinečnou dekorací. Nechte se inspirovat

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn