Odstraňte dálniční známku snadno a beze stop

 Ostatní 
02. února 2021 08:54 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Odstranění staré dálniční známky nemusí být horor Archiv
S koncem ledna nastává pro spoustu řidičů povinnost odstranit starou dálniční známku. Jelikož se letos přechází od klasických kupónů na sklo k elektronickým dálničním známkám, budete provádět tento krok naposledy. Tedy alespoň co se týče našich dálničních známek.

Spousta řidičů se při odstraňování staré známky potýká s problémem, jak to udělat, aby šla známka dolů hezky celá a na skle nezůstaly nevzhledné zbytky lepidla. Přinášíme vám proto několik tipů, které vám při odstraňování dálniční známky ušetří spoustu nervů.

Postačí škrabka z kuchyně

Úplně nejlepší je na odstranění staré známky speciální škrabka k tomu určená. Seženete ji snad v každé prodejně autodoplňků a na některých benzinkách. S touto škrabkou se známky zbavíte rychle a snadno.

Pokud si tuto speciální škrabku nechcete pořizovat navíc, možná doma najdete vhodnou alternativu. Stejným způsobem totiž můžete využít například škrabku na sklokeramickou desku. I s tou se zbavíte staré známky raz dva, a hravě si poradí i s případnými zbytky lepidla.

Poslední možností je klasická žiletka. S tou však zacházejte velmi opatrně. Kromě toho, že se s ní můžete snadno pořezat, hrozí také, že si poškrábete čelní sklo.

Pomoci může i fén

Pokud nemůžete použít žádnou z vychytávek uvedených výše, nejspíš vám nezbude nic jiného, než se zbavit staré známky pomocí nehtů. Musíte však počítat s tím, že odlepení nebude nic snadného. Alespoň trochu si můžete v tomto případě pomoci fénem. Pokud jím starou známku před odlepením trochu zahřejete, lepidlo povolí, a když budete při odlepování postupovat opravdu opatrně, nemusí po odlepení zůstat ani moc lepidla na skle.

Je však pochopitelně potřeba zajet s autem někam, kde budete mít na dosah zásuvku, a je třeba si dávat také pozor, abyste známku nezahřívali, když je sklo namrzlé. V důsledku teplotního šoku by totiž mohlo sklo popraskat. O tom, jak správně rozmrazit auto před jízdou, se dočtete více zde.

Pokud nemáte ani možnost pomoci si fénem, můžete si na odstranění známky zajet do garáží k nějakému nákupnímu centru. Teplota uvnitř bude rozhodně o něco vyšší než venku, takže i tam lepidlo trochu povolí.

Jak na zbytky lepidla

Pokud už jste starou dálniční známku odstranili, ale sklo zůstalo zanesené od zbytků lepidla, nezoufejte, i s tím si dokážete snadno poradit. Ideálním pomocníkem pro tyto případy je technický líh. Lepidlo rozpustí, a když vám trochu ukápne na palubní desku či na potahy, nedojde k poškození. Dobře vám poslouží také technický benzin, případně ten obyčejný, který tankujete na benzince.

Použít můžete také obyčejné ředidlo či aceton. V tomto případě ale postupujte nanejvýš opatrně, protože tyto prostředky, na rozdíl od lihu, mohou interiér vašeho vozu poškodit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu