Popel ze dřeva vám pomůže k bohaté úrodě i zelenému trávníku

Popel ze dřeva obsahuje spoustu minerálů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
24. února 2021 14:45 / Pixabay
  26   0
Pokud doma topíte dřevem, pak popel nevyhazujte. Připravujete se tím totiž o skvělé zahradní hnojivo, navíc je zdarma.

Už je to tady. Zahrada se pomalu probouzí k životu a volá o vaši pomoc. Pokud chcete mít letos bohatou úrodu, pak je potřeba dodat půdě potřebné živiny, o které během zimy přišla. A popel ze dřeva je k tomu naprosto ideální. Proč?

Bohatý na živiny

I když se to na první pohled nezdá, obyčejný dřevěný popel má v sobě neskutečné množství živin. Obsahuje zhruba 5 % organické hmoty, převážně je v něm z 35 %  zastoupen vápník, dále draslík a není v něm právě málo ani fosforu či hořčíku. Kromě toho popel ze dřeva má silně alkalickou reakci (pH 12,5) a je částečně rozpustný ve vodě. Není v něm však obsažen dusík.

Jaký popel použít

Je zcela jedno, zda doma topíte poleny či dřevěnými peletami v kamnech, krbu nebo venkovním ohništi. Při dobrém spalování totiž získáte zcela zdarma úžasné minerální hnojivo. Ale jen za předpokladu, že k dřevu nepřidáváte nic jiného. Zcela nevhodný je popel z uhlí, briket nebo škvára. Ty by vám na zahradě napáchaly více škody než užitku.

Kam s ním

Dřevěný popel je rozpustný ve vodě. Pro hnojení můžete rozmíchat půl kila popela v litru vody. Tímto roztokem můžete pohnojit záhonek o velikosti 5 m2. Máte-li dostatek popela, můžete jej přidat do kompostu. Doporučuje se přidat 3 až 5 kg na metr krychlový kompostu. Popel můžete rozhodit přímo na zrytou půdu, nejpozději však 14 dní před setím nebo sázením. 

Bohatá úroda, svěží trávník 

Dřevěný popel je ideální pro cibuloviny, ovoce a zeleninu, které pěstujete běžně na zahrádce, jako jsou rajčata, papriky, cukety, dýně ale i jahody, rybíz či maliny. Popel ze dřeva můžete dát také ovocným stromům a okrasným rostlinám. Chcete-li mít letos svěže zelený trávník, velkým pomocníkem vám bude opět dřevěný popel. Trávník jím  rovnoměrně posypte, ideálně před deštěm. A nezapomeňte na pravidelnou vertikutaci. Více o této metodě jsme psali zde. Popel nepřidávejte ke kyselomilným rostlinám, jako jsou rododendrony, azalky, hortenzie, vřes nebo borůvka. Tyto rostliny jsou totiž velmi citlivé na změnu pH půdy.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

Zavřít reklamu