Objevte skvělého pomocníka. Kečup nejenže dodává jídlu chuť, ale pomáhá i jako čisticí prostředek

Mít doma kečup se vyplatí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
22. února 2021 13:16 / Depositphotos
  0   0
Kečup je oblíbené dochucovadlo. Lze ho využít jako čistidlo, které máte doma po ruce. Pokud se vám zdá nápad použít kečup místo čisticího prostředku zvláštní, tak ho vyzkoušejte a sami se přesvědčíte, že to dobře funguje.

Před čištěním neznámého povrchu nejprve vyzkoušejte účinky kečupu na malém kousku, abyste si byli jistí, že nedojde k nežádoucí reakci.

Jak to funguje?

Všechny recepty na výrobu kečupu obsahují ocet a kyselina octová dokáže zatočit s různými druhy nečistot. Kečup se vyrábí z rajčat a ty obsahují trochu kyseliny citronové, která usnadňuje čištění. Obě kyseliny v čistém stavu by po špinavém povrchu jen stekly, díky konzistenci kečupu jsou zahuštěné, takže je můžete na skvrnu nanést a nechat působit.

Vyleští i stříbrné šperky

Máte zašlé stříbrné šperky? Stačí jen kápnout kečup na suchý měkký hadřík a ze stříbra odstraníte našedlý povlak raz dva. Pak musíte šperk čistou utěrkou, nejlépe z mikrovlákna, přeleštit. Pokud je povrch hodně zašedlý, pomažte ho kečupem a nechte asi 15 minut působit. Pak kečup odstraňte a šperk přeleštěte.

Vyčistí připálený hrnec

Pokud se vám při vaření jídlo trochu přichytí ke dnu hrnce, vyzkoušejte kečup. Na připálené dno nalijte vrstvu kečupu. Nádobu přikryjte pokličkou a nechte působit přes noc. Kyseliny uvolní napečenou vrstvu a ta půjde snadněji odstranit.

Obnoví lesk měděného nádobí

Měděné nádobí je oblíbené nejen pro své vlastnosti, ale také jako působivá dekorace. Jeho lesk ale nevydrží věčně. I s tím si kečup poradí. Na měděný povrch naneste kečup a nechte ho 10 minut působit. Pak kečup setřete měkkým hadříkem a nádobí opláchněte. Nakonec ho důkladně utřete a přeleštěte. Stejným způsobem můžete zrenovovat úchytky, svícny, mísy, mosazné kliky a další výrobky z této slitiny.

Odstraní rez z kovu

Nejen na kuchyňském nádobí, ale i na venkovním nábytku a zahradním nářadí se mohou objevit rezavé skvrny. Zbavíte se jich tak, že na ně nanesete silnou vrstvu kečupu a po 30 minutách otřete vlhkým hadříkem. Dále čtěte: Máte přebytek rajčat? Udělejte si domácí kečup nebo salsu.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Hubbleův teleskop zase funguje. Vesmír sleduje už 31 let

Bydlení

Nápady, jak vybavit dětský pokoj malému školákovi předtím, než začne nový školní rok

Zavřít reklamu