Krab nemusí skončit jen na talíři. Můžete ho chovat doma jako netradiční zvířátko

 Mazlíčci 
02. dubna 2021 16:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Krab může být netradičním mazlíčkem ve vašem akváriu Pixabay
Lidé čím dál častěji vyhledávají neobvyklá, exotická zvířata, která by si mohli pořídit domů. Ať už s úmyslem zaujmout okolí, nebo pro své vlastní potěšení a nadšení pro dané zvíře. Kočky, psi, morčata, králíci, to má přeci každý. Určitý zájem vzbudíte třeba chovem pavouků, různých druhů ještěrek anebo v daném případě právě krabů.

Akvaristický trh nabízí hned několik druhů těchto živočichů. Seženeme zde třeba malinkého mikro kraba vhodného ke krevetkám do nano akvárií. Tento druh nevyžaduje ke svému přežití souš. Dále třeba Red Devil, který zaujme svým zářivě červeným zbarvením klepítek a zad. Nebo právě kraba suchozemského, kterému je věnován tento článek.

Proč právě krab suchozemský

Již na první pohled vás zaujme svým zbarvením. Má bílé bříško a klepítka, ostatní končetiny jsou červené až oranžové a hřbet bývá modrý až fialový. Navíc patří k největším suchozemským krabům. Dožívá se 5-10 let. Mohou dorůstat velikosti až 15 cm. Pořizovací cena se pohybuje od 200 kč až do zhruba 400 korun, záleží na velikosti, zbarvení a prodejci. A jak tedy na jeho úspěšný chov?

Zařízení nádrže

I když se nazývá suchozemský, ke svému spokojenému životu potřebuje i vodu. Ideálním výběhem je paludárium, které dokáže vyhovět krabím potřebám. Rozhodneme-li se chovat páreček krabů, měla by mít taková nádrž délku alespoň 100 cm.

Suchou část vybavíme několika úkryty z kořenů nebo kamenů. Nezbytným prvkem by měl být i písek, do kterého se krabi budou moct zahrabávat. Co se vody týče, tak nejsou moc nároční. Stačí nepoužívat vodu přímo z kohoutku, ale nechat ji den odstát, pravidelně ji měnit a mít v nádrži kvalitní filtraci. Teplotu vody udržujeme mezi 20-24 °C a vzduchu 22-28 °C.

Podle těchto nároků vybíráme i rostliny. Zde ale pozor na pesticidy, na které jsou krabi velmi citliví a zakoupené rostlinky by je mohly obsahovat. Proto je radši před umístěním pořádně opláchneme.

Čím krmit?

Krab je všežravec a spořádá prakticky všechno. Salát, jemně krájená zelenina, spařená kopřiva nebo třeba zbytky rybího masa, to vše vám bez problému sní. Ve zverimexech lze sehnat i různé konzervy nebo granule speciálně pro kraby. Hlavně jim přidávejte k potravě vápník. Třeba ve formě drcené sépiové kosti nebo vaječné skořápky. Za potravu bude považovat i plže.

Pár dalších věcí, které je dobré vědět

Krabík bude rád, pokud bude mít i místečko, kde se bude moct vyhřívat. K tomu nám poslouží UV lampa, která zároveň zlepšuje i tvrdost krunýře. Místo by mělo mít teplotu max 35 °C.

Bylo by vhodné zmínit i to, že vody by nemělo být zbytečně moc, aby se nám zvíře neutopilo. Proto je dobré z kamenů nebo půdy vytvořit pozvolný vstup do vody a ven.

Je to zvědavý živočich a dokáže velmi dobře šplhat. Z toho důvodu utěsníme výběh co nejvíc, abychom pak kraba nenašli někde na vycházce mimo jeho ubikaci.

Při manipulaci s ním se může stát, že nás cvakne a nechce pustit. V tomto případě ponoříme kraba do studené vody. Zvíře by se mělo pustit.

Není to klasické domácí zvíře a když se nám vše povede zařídit tak, aby byl krabík spokojený, bude nám dlouho dělat radost. Další netradiční zvířátko, které můžete doma chovat, je například minikrevetka. O jejich chovu se dočtete zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...