Probuďte zahradní jezírko a před sezonou mu dopřejte potřebnou péči

 Zahrada 
02. dubna 2021 10:06 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vodní prvky v zahradě jsou krásné, musíme se jim však věnovat Depositphotos
Zahrady se probouzejí ze zimního spánku, a pokud máte zahradní jezírko, měli byste mu věnovat chvíli času, aby vám v nadcházející sezoně přinášelo radost.

Je nezbytné provést několik důležitých kroků, aby voda v jezírku byla po příští měsíce co nejčistší a dařilo se jak vodním rostlinám, tak případně vodním živočichům.

Zbavte jezírko organických nečistot

Zaprvé je potřeba opatrně sundat krycí síť. Pokud jste ji nepoužili, hráběmi odstraňte z hladiny vše, co tam nepatří, tedy kaly, spadané listí a další organické nečistoty jako odumřelé části rostlin. Pokud byste je ve vodě nechali, budou sloužit jako zdroj živin pro řasy, což není žádoucí. Buďte opatrní, abyste nevytáhli zakořeněné rostliny. Ostříhejte uschlá stébla vodních rostlin a pročistěte i trávu a rostliny v okolí jezírka. Připomínáme, že stříhání vodních rostlin se provádí na jaře, nikoliv na podzim.

Kontrola kvality vody

Můžete také zkontrolovat parametry vody, zejména pH a obsah dusitanů NO2 a dusičnanů NO3. Slouží k tomu jednoduché běžně dostupné testery. V případě, že zjistíte nestandardní hodnoty, proveďte úpravu vody. Vhodné je také aplikovat takzvané jezírkové bakterie, které urychlí nastartování biologické rovnováhy a eliminují růst řas. Čtěte také: Jak udržovat plíce silné. Dokážou pak zvládnout infekci i stres.

Vodomilné rostliny

Na výsadbu leknínů je ještě brzy, ale pokud je máte uskladněné z loňska, zkontrolujte, jak prospívají. Jak pěstovat lekníny třeba na balkoně jsme psali zde. V dubnu už by mohly břehy jezírka krášlit například růžové japonské primule nebo žluté plnokvěté blatouchy. Nyní je čas na jejich výsadbu. Pokud byste chtěli i další zajímavé květiny nebo zelené rostliny, poptejte se v hobby marketech, kde vám poradí jak s vodomilnými rostlinami k jezírku, tak přímo s vodními.

Filtry a UV lampa

Prohlédněte si obrubník jezírka a pokud bude potřeba, opravte jej. Na kontrolu čeká také filtrace, tedy všechny její části od samotného filtru až po čerpadlo. Doporučujeme také vyměnit zářivku v UV lampě vodního sterilizátoru, a to i v případě, že ještě svítí. Její účinnost totiž po uplynutí deklarované životnosti výrazně klesá. Pokud lampu nemáte, uvažujte o jejím pořízení. UV záření totiž redukuje řasy a choroboplodné zárodky, proto je UV lampa zásadním prvkem pro zvýšení efektivity čištění vody v zahradním jezírku.

Ryby se probouzejí

Když teplota vody stoupne nad 7 stupňů Celsia, začnou se ze zimního spánku probouzet ryby. Jejich metabolismus však ještě není připraven na příjem potravy. S tím začněte až když teplota vody stoupne nad 10 stupňů Celsia. Ze začátku ryby krmte méně často a menšími dávkami.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton se oblékla do vojenského a vyzkoušela si válku. V Anglii se slavil Den ozbrojených sil

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu