Pěstujte bez chemie a těšte se na zeleninu s vyšším obsahem vitaminů, minerálů i vlákniny
Hnojením nebo postřikem trávníku, který máte vedle záhonu, ovlivníte i zeleninu, takže označení bio zeleniny se už na ni nemůže vztahovat.
Prevence
Pokud poskytnete rostlinám podmínky, které jim vyhovují - světlo, zálivka, živiny - podpoříte jejich kondici a vitalitu. Pokud máte rostliny ukryté ve stínu nebo v chudé půdě, nebudou vám dobře růst. Stejně tak je oslabíte zálivkou v poledne, dlouhodobým přemokřením nebo suchem. Vaše zahrada je ekosystém, který si tím lépe poradí s negativními vlivy, čím více bude rozmanitější a vyváženější. Ekosystém udržuje početné stavy přátelských živočichů, jako jsou žížaly či slunéčka sedmitečná, jež se živí mšicemi. Monokultury tvořené jednou plodinou jednostranně vyčerpávají půdu a poskytují ideální prostředí pro škůdce a choroby. Bio zelenině svědčí pestré záhony využívající vzájemné pozitivní vztahy.
Rozvržení záhonů
Ještě než začnete s prací na zahradě, rozmyslete si, jak záhony rozvrhnete. Je vhodné zvolit kombinace plodin do vzájemných vztahů a nároků na živiny. Promyslete časovou posloupnost druhů a odrůd zeleniny podle doby vegetace. Je vhodné umístit vedle sebe rostliny, které nejsou příbuzné a využívají odlišné ekologické niky, například kořenovou zeleninu vedle listové. Většina zeleniny nesnáší pěstování na stejném místě jako předešlý rok. Je to česnek, mrkev, cibule, rajčata a brambory.
Kompost a organická hnojiva
Každá zelenina čerpá při růstu z půdy živiny, které spolu s ní sklidíte a sníte. Příroda recykluje živiny přes trávicí trakt živočichů, a pokud chcete být v souladu s ní, musíte využít stejného principu. Živiny dostanete do půdy kvalitním kompostem. Ten má nejvyváženější bilanci organických látek a živin. V biozahradě nemůže dobře udržovaný kompost chybět. Další variantou pro vaši biozahradu jsou organická hnojiva. Nezapomeňte, že hnůj obsahuje vysokou koncentraci živin, takže je třeba aplikovat přiměřenou dávku. Poměrně málo využívanou metodou je zelené hnojení. Hodí se k němu zejména rostliny jako například hrách, fazole nebo vikev, protože hlízkové bakterie na jejich kořenech umí fixovat dusík. Dále čtěte: Jaké ovoce a zeleninu se vyplatí kupovat bio bez pesticidů a u kterých druhů to není třeba řešit.