Když se u psa objeví blechy, zakročte rychle a razantně. Poradíme

 Mazlíčci 
21. března 2021 09:24 / Veronika Prášilová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Časté drbání může znamenat přítomnost parazitů Deposiphotos
Začal se váš pes drbat více než obvykle? Je neposedný, škrábe se a kouše do kůže? Pak jej raději důkladně zkontrolujte, možná si z venčení přinesl blechy. Ty se velmi rychle množí a je nutné postupovat pečlivě a razantně.

Psí blechy nepohrdnou ani lidskou krví, tak se může stát, že budete mít podobné příznaky jako váš mazlíček.

Jak poznáte, že má blechy

Prvním příznakem přítomnosti blech v kožichu je urputné drbání zvířete, u kterého se může objevit alergická reakce na kousnutí. Pak už začíná detektivní práce, kdy na kůži vašeho miláčka můžete najít bleší výkaly, které vypadají jako zrnka máku, případně narazíte na samotnou blechu, která může být zbarvena do červena, hněda nebo černa a měřit od jednoho a půl do sedmi milimetrů. Typickou vlastností blech je, že velmi dobře skáčou.

Nejdříve to chce koupel

Možná si řeknete, že pár blešek ještě nikoho nezabilo, ale kromě toho, že jejich bodání svědí a je pro člověka i psa nepříjemné, mohou být tato zvířátka zdrojem mnoha nemocí. Pokud se u vás tedy objevily, jako první vezměte svého pejska do sprchy, důkladně ho vydrhněte antiparazitním šamponem a poté jeho kožich vyčešte velmi jemným hřebenem, který pomůže vyčesat jednak vylíhlé breberky, jednak nakladená vajíčka. Čtěte také: Nenápadný zabiják domácích mazlíčků. Zatočte s obezitou psa včas.

Proč zvolit jen jednu ochranu

Po důkladné očistě pejska vysušte ručníkem a ještě do vlhké srsti mu nastříkejte sprej proti blechám, případně po důkladném vysušení srsti aplikujte takzvaný spot-on nebo kolem krku dejte antiparazitní obojek. Většina výrobců nedoporučuje kombinovat více druhů ochrany, aby nedošlo k nechtěným chemickým reakcím. Důležitou součástí odblešovacího procesu by mělo být také odčervení vašeho miláčka, jelikož blechy jsou mezihostitelem tasemnice. Proto si k vašemu veterináři či do lékárny zajděte pro odčervovací tabletky.

Jak postupovat dál

Pokud jste důkladně odblešili svého mazlíčka, je na čase zaměřit se na vybavení vaší domácnosti. V psím kožichu se totiž drží jen zlomek tohoto nevítaného hmyzu. Rozhodně se zaměřte na pelíšek, sedačku nebo například peřiny, zkrátka všude tam, kde se váš pes pohybuje. Kromě blech se v samotných textiliích nacházejí stovky vajíček, ze kterých se poměrně rychle vylíhnou noví jedinci. Veškeré povlečení, oblečení či pelíšek vyperte, podlahy, koberce a pod postelí důkladně vyluxujte. Pokud máte vysavač s parním čištěním, určitě tuto funkci využijte. Jakmile celý byt vyluxujete, sáček ve vysavači okamžitě vyměňte. Myslete na to, že tento úklidový proces budete muset zopakovat několikrát, a to do chvíle, než si budete jistí, že jste se nezvaných bleších hostů zbavili.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu