Peckovité stromy jsou náchylné na klejotok. Víme, jak ho odstranit i jak mu předcházet

 Zahrada 
19. března 2021 10:49 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zajistěte si krásné a zdravé stromy Depositphotos
Ovocné stromy na vaší zahradě mohou trpět takzvaným klejotokem. Jde o gumovitý sliz, který na vzduchu hnědne a tuhne. Nejčastěji se s ním setkáte na kmenech a větvích broskvoní, meruněk, višní, třešní nebo švestek. U starých stromů je velmi těžké se ho zbavit.

Klejotok se objevuje převážně na peckovinách, které jsou poškozené na kmeni nebo větvích. Snaží se tímto způsobem zabránit vysychání dřeva stromů a napadení infekcemi. Jde v podstatě o pryskyřici.

Stanovení příčiny

Příčinou vzniku klejotoku může být přehnojení stromů dusíkatými hnojivy nebo vzájemná nesnášenlivost roubu a podnože. Klejotok může vznikat i kvůli zamokřené půdě vlivem vysoké hladiny spodní vody, nedostatkem vápníku v půdě, absenci draslíku nebo kyseliny fosforečné. Další příčinou vzniku klejotoku může být mechanické poškození stromu nebo řez stromu v nevhodném období. Rovněž přílišné sucho, bakteriální infekce či přestárlá koruna vedou k jeho vzniku.

Preventivní opatření

Podle stanovené příčiny můžete učinit preventivní opatření nebo napadený strom vyléčit. Někdy je na prevenci pozdě, tehdy vám pomůže hnojení a výběr optimální doby řezu. Preventivním opatřením proti klejotoku peckovin je pravidelný postřik stromů, a to v srpnu, září a v říjnu. Je-li již strom napaden a vykazuje bakteriální onemocnění, které se projevuje zhnědnutím tkáně pod propadlou kůrou, musíte zakročit rázněji. Je třeba chorobou zasažené části stromu vyříznout nebo vyfrézovat až na zdravé pletivo.

Veškeré rány ošetřete

Větve napadené nekrózou odstřihujte vždy 20 cm pod napadeným místem. Veškeré rány po odříznutí ošetřete hustým nátěrem z latexové barvy, do níž jste přimíchali dezinfekci. V růstovém období řez staršího dřeva neprovádějte. Optimální dobou pro řez peckovin je jaro, nejlépe březen. Otevřené rány preventivně zatřete sadařským balzámem, který zabrání vzniku houbových onemocnění.

Zálivku nepřeceňujte

V pozdním létě a na těžkých půdách je třeba peckoviny zalévat velmi opatrně. Pokud nastanou vytrvalé deště, zakryjte půdu pod stromem fólií, díky tomu odvedete přebytek vody mimo kořeny stromů. Pokud máte na pozemku vaší zahrady trvale vysoký stav podzemní vody, pěstujte peckoviny raději na vyvýšených místech. Dále čtěte: Jak a kdy prořezávat ovocné stromy, aby vám dobře plodily a prospívaly.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město