Je čas na první jarní bylinky. Ochutí nejenom jídlo ale pomohou při nemocech

 Ostatní 
19. března 2021 13:09 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mladé jarní bylinky mají největší sílu Pixabay
Venku už raší první jarní bylinky. Využít jejich bohatou zásobárnu cenných látek můžete nejenom pro své zdraví, ale obohatit jimi také kuchyni. Poradíme vám, na které se zaměřit.

Sedmikráska, kopřiva, plicník nebo popenec. Tyto první jarní byliny začínají pomalu tahat ze země sluneční paprsky, které v posledních dnech získávají na síle. Mladé rostliny mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musejí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Proto neváhejte a pusťte se do jejich sbírání. 

Sedmikráska  do salátů i na únavu

Kdo by neznal tuto krásnou kytičku s ještě hezčím jménem. Sedmikráska chudobka  kvete takřka celoročně a téměř všude, nejčastěji na loukách, pastvinách i v zahradním trávníku. Ale jako léčivka je nejúčinější právě na jaře. Obsahuje plnou řadu minerálních látek, tříslovin, hořčin, saponinů, silic a flavonoidů, a také vitamin C. Má tak nejenom protizánětlivé, ale také detoxikační a hojivé účinky. Sedmikrásku můžete využít při jarní únavě, očistě těla, na zvýšení imunity, skvělá je při kašli a rýmě i bolestech hlavy. Využít ji můžete při dně, revmatismu, zánětech močových cest i na celou řadu kožních onemocnění, včetně hmyzího bodnutí. 

Sedmikráskový sirup 

Květy sedmikrásek můžete čerstvé přidávat do polévek nebo salátu, ale přikládat si je také na rány. Stejně tak si je můžete nasušit a udělat si z nich čaj nebo lahodný med. 

Suroviny 

  • 500 až 550 květů sedmikrásek
  • 500 ml horké vody
  • 500 g cukru krystal 
  • 1 bio citron
  • 10 cl vodky

Postup

Květy omyjte a dejte je do společně s nakrájeným citronem do uzavíratelné nádoby. Vše zalijte vodou a nechejte 24 až 36 hodin vyluhovat. Tekutinu sceďte a sedmikrásky i s citronem dobře do ní vymačkejte. Přidejte cukr a přiveďte k varu. Nechejte lehce probublávat do doby, než tekutina získá konzistenci medu. Do něj pak přidejte decilitr vodky, promíchejte a naplňte do skleniček.

Kopřiva do nádivky i na respirační choroby

Kopřivu považuje celá řada lidí za plevel. Bohužel ale k jejich škodě, neboť jde o vysoce ceněnou léčivku. Zvláště mladé rostlinky mají vysoký obsah vitaminu C, dále železa, hořčíku, chlorofylu, kyseliny křemičité, kyseliny mravenčí, histaminu, serotoninu a mnoha dalších látek. Kopřiva přirozeně pomáhá především při léčbě bakteriálních a virových onemocnění, při  psychickém vypětí, vyčerpání, revmatismu, dně a cukrovce
kardiovaskulárních onemocněních, respiračních chorobách, detoxikaci organismu, problémech s prostatou a vypadávání vlasů.

Sběr do května

Mladé kopřivy nesměly dříve chybět v žádné velikonoční nádivce. Skvělý je z nich také špenát, ale hodí se i do zapečených brambor nebo smoothie. Jako léčivku je sbírejte nejpozději do konce května. Jak kopřiva roste, obsahuje víc dusičnanů. Listy použijte čerstvé nebo sušené na přípravu čajů, tinktur, obkladů nebo koupelí.

Popenec místo bazalky i na kašel

Popenec roste hojně na loukách, v křovinách, podél cest nebo na zahradách jako plevel. Zaujme vás svými modrofialovými kvítky. Obsahuje vitamin C, provitamin A, třísloviny, hořčiny, vonné silice, pryskyřice, cholin, saponiny, draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo. Bylinka pomáhá především při chudokrevnosti a avitaminóze, vyčerpání, kašli, rýmě, křečových žilách, kožních problémech, léčí nemoci močových cest.

Sušený i čerstvý

Mladé lístky popence můžete použít v kuchyni všude tam, kde byste použili bazalku či petržel, jejíž chutě připomíná, sušený zase místo majoránky. Jako léčivu sbírejte kvetoucí nať a připravte si z ní čaje, sirup, med nebo tinkturu. Jak si ji vyrobit jsme psali zde. Popenec můžeme taky usušit, ale jen velmi opatrně, jelikož jeho silice jsou velmi prchavé.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu