Morče je nenáročný strávník. Některé potraviny mu však mohou ublížit

 Mazlíčci 
09. dubna 2021 17:03 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Morče potřebuje ke zdraví pestrou stravu Depositphotos
Existují domácí mazlíčci, kteří jsou vhodní i pro úplné začátečníky a morče mezi ně jednoznačně patří. Na chov není náročné, bývá většinou přátelské a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Není ani náročné co se týče potravy. Kolik jídla má denně dostat, co všechno může a co naopak nikoliv, se vám pokusíme přiblížit v tomto článku.

V každém zverimexu, ať už kamenném nebo na internetu, seženete nespočet druhů a značek krmiv pro morčata. U většiny z nich se dočtete, že se jedná o nepostradatelnou složku potravy, ovšem je nutné mít na paměti, že morče je především býložravec a v přírodě jí vesměs pouze trávu a různé druhy bylin.

V domácích podmínkách můžete morčátkům přilepšovat, ovšem je dobré znát správnou dávku, abyste morčátku ve snaze mu dopřávat spíš neuškodili. Špatný poměr živin může způsobit i závažná onemocnění jako například střevní komplikace, onemocnění jater nebo třeba přerůstání zubů.

Seno

Základní složkou potravy pro morčata by mělo vždy být seno. Je pro ně skvělým zdrojem vlákniny, která zaručuje správnou peristaltiku střev, ale zároveň ji morče používá na tvorbu bobků, které následně jí, aby dostalo do těla nezbytné živiny. Zároveň je ovšem seno pro morče potřebné kvůli obrušování stoliček, k čemuž dochází díky dlouhému přežvykování, kterého morče nedocílí jiným způsobem. Seno by mělo mít morče v kleci vždy a v neomezeném množství. Stejně jako vodu.

Jakou zeleninu

Nežije-li morče ve volné přírode, nemá přístup ke své přirozené stravě, kterou jsou především luční trávy, byliny a podobně. Musíme mu proto nabídnout alternativu, kterou je bezesporu čerstvá zelenina. Morčeti ji stačí podávat dvakrát denně v množství, které sní do následujícího krmení. Minimálně by mělo morče dostat zhruba 100 až 200 gramů zeleniny denně.

Vhodná je téměř jakákoliv čerstvá omytá zelenina. Na nadýmavé druhy, jako jsou kedlubna, květák nebo ředkvičky, je potřeba morče nejprve postupně zvykat. Dobře snášejí kořenovou zeleninu, okurku, saláty, rajčata, bylinky jako kudrnku, bazalku nebo mrkvovou nať. Některé druhy zeleniny, jako je například kukuřice, jdou rychle na tloušťku, proto by se měly podávat v omezeném množství. Nevhodnou zeleninou jsou brambory, cibule, česnek, pálivá paprika, luštěniny, pórek či rebarbora.

Ovoce jen jako pamlsek

Morčata ovoce milují stejně jako děti čokoládu. Proto i jim by mělo být ovoce podáváno jen v omezeném množství, například jako pamlsek, když morče cvičíte nebo hladíte na klíně. Nadmíra ovoce jde kvůli vysokému obsahu cukru na tloušťku, ale může vést až k průjmům nebo způsobit cukrovku. S mírou podávejte téměř jakékoliv ovoce, ale vyhněte se kokosu, citrusům, dalšímu exotickému ovoci a avokádu. Morčátka mají ráda jablka, jahody, meloun, banán, zkrátka cokoliv, na co je zvyknete.

Granulovaná směs

Pokud má morče seno, zeleninu a občas ovoce, má víc, než potřebuje. Granulované krmivo by proto mělo být pouze doplňkem pro zpestření stravy. Lepší je, když všechny kousky mají podobu peletek nebo granulek, protože pak si morče nemůže vybírat pouze to, co mu chutná, ale v každé granulce má kompletní obsah živin. Proto nejsou vhodné směsi zrní, kde si morče může vybírat a navíc zrní ke svému životu vůbec nepotřebuje. Granule jsou vhodné především pro rostoucí morčata nebo březí či kojící samice.

Vitamin C

Zvláštní kapitolu zaujímá v jídelníčku morčete vitamin C. Morče si neumí vitamin C vytvářet, proto je nutné mu jej pravidelně dodávat. Pokud nabízíte morčeti pestrou stravu s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce, nemělo by morče trpět nedostatkem vitaminu C. Ovšem doplňkově jej lze podávat i přípravky o něj obohacenými. Nedostatek vitaminu C vede k vypadávání zubů, průjmům, poškození kloubů, ale i k oslabení imunity morčete a tím i jeho náchylnosti k nemocem. Ovšem ani nadbytek vitaminu C morčatům nesvědčí a může vést k močovým kamenům.

Doplňky stravy

Pro morče je výborným pamlskem ovoce, nic víc nepotřebuje. Pokud mu chcete udělat radost, kupte mu spíš sušené bylinky jako například sušenou vojtěšku. Hlavně dejte pozor, aby vámi koupené pamlsky neobsahovaly mléko, vejce, med nebo živočišnou moučku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině