Na co si dát pozor při instalaci odtokového žlabu?

Plastový odtokový kanálek s nerezovým roštem.
 Dům 
23. června 2016 21:28 / Internet
  0   0
Rozhodujete se o investování do nového sprchového koutu umístěného bez sprchové vaničky přímo na podlaze? Zvažte všechny okolnosti a pohlídejte si proces instalace! Jen precizním skloubením všech výrobků (sprchový kout, odtokový žlab, keramická dlažba) a kvalitní řemeslnou prací získáte spolehlivě fungující koupelnu, která poskytne zázemí pro každodenní náročný provoz.

Odtokové žlaby mají hlavní slovo zejména tam, kde by vás zbytečně svazovaly nabízené rozměry sprchových vaniček. Můžete si je vybrat v různých designech tak, aby přesně zapadly do estetického vyznění celé vaší koupelny.

Jak máte postupovat před započetím prací?

1. Prověřte podlahu Pozvěte statika nebo stavebního technologa. Jen ten kvalifikovaně rozhodne, zdali je konstrukce vaší podlahy pro použití zapuštěného žlabu odpovídající. Zejména v panelových domech se může stát, že vám toto řešení nebude doporučeno, protože instalace odtokového žlabu vyžaduje určitou minimální stavební výšku. RAVAK na tento požadavek reaguje výškou svých odtokových žlabů už od 75 mm. Ačkoli některé konkurenční výrobky mají stavební výšku nižší, mohou se ale potýkat s nedodržením výšky vodní zápachové uzávěry, kterou norma stanoví na 50 mm. Další otázkou na odborné posouzení je materiál podlahové konstrukce, zdali se jedná o panelovou či zděnou bytovou jednotku.

2. Vyberte správné výrobky

Odtokový žlab vyberte podle:

Kapacity průtoku (soulad se sprchou, masážním panelem, stropní růžicí).

Místa určení (soukromý byt, veřejné prostory).

Frekvence použití (chata, chalupa, pracovní sprcha, koupelna, sauna, bazén) – pro občasné použití je vhodnější např. podlahová vpusť se suchou nebo kombinovanou zápachovou uzávěrou, pro bazény vyberte speciální materiál.

Umístění (do prostoru, ke zdi atd.).

Kvality sifonu (sifon má být vyvinutý speciálně pro odtokové žlaby a má být pevně spojen se zápachovou uzávěrou. Nevolte nerezového žlaby, na které je jen nasazen vaničkový sifon. Ten není ve spojení s nerezovým žlabem nijak zajištěn anebo může být zajištěn nedostatečně).

Podle vyhodnocení těchto informací se snáze rozhodnete jak velký průtok musí odtokový žlab zajistit a zdali máte vyžadovat nerezové či postačí plastové provedení. Rozhodně se vyplácí vybrat odtokový žlab od výrobce sprchových koutů. Jen tak si můžete být jisti, že nakupujete logicky dotažené řešení od profesionálů se zkušenostmi z reálných koupelen.

Sprchový kout by měl mít dostatečně vysokou prahovou lištu. Doporučujeme minimálně 10 mm.

Keramická dlažba by měla mít v ideálním případě střední až menší formát, který ulehčí pečlivé vyspádování (2%) směrem k odtoku. Předností menších formátů je i zvýšená protiskluznost zajištěná větším počtem spár.

3. Dobře připravte podlahu

Instalace žlabu obnáší založení několika vrstev betonu, hydroizolaci, lepení dlažby apod.. Přesně sledujte a dodržte návod na výrobku. Mějte zároveň na paměti, že tloušťka dlažby plus lepidlo plus hydroizolace musí být dohromady shodné s výškou okraje žlabu. Precizní výsledek celého díla zajistí samolepící hydroizolační pásky jako přechod mezi izolací v koupelně a žlabem.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Témata: žlab, odtok, vanička, sprcha
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Tipy, jak využít přebytečná plata a krabičky od vajec

Zavřít reklamu