Jak správně zapálit gril na drěvěné uhlí

 Dům 
05. června 2016 21:13 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejběžnějším palivem užívaným ke grilování je kusové dřevěné uhlí.  Internet
Možná se vám při grilování stalo, že uhlí nechtělo hořet, nebo naopak z grilu šlehaly plameny a valil se kouř a maso bylo vysušené.

Uhlí, nebo brikety?

Prvním krokem, aby se vám dobře grilovalo, je mít kvalitní palivo. Výběr je bohatý, přičemž každý druh má své výhody a nevýhody. Nejběžnějším palivem užívaným ke grilování je kusové dřevěné uhlí. Jeho výhodou je to, že poměrně rychle chytnou, ale zase mají tendenci brzy vyhořet. Naproti tomu brikety z dřevěného uhlí hoří dlouho, vydávají minimální kouř a zápach, ale zase je těžší je zapálit. Variantou jsou samovznětné brikety, které jsou ošetřeny hořlavou látkou. Ty se zapalují velmi jednoduše, pak ale musíte čekat, až tato látka vyhoří. Mohlo by vám totiž od ní načichnout vaše skvěle nachystané jídlo.

Ke grilování lze samozřejmě použít i dřevo. Nejvhodnější jsou dřeva tvrdá (dub, olivovník), protože hoří pomalu a příjemně voní. Měkká dřeva naopak hoří velmi rychle a vzniká při tom velké množství jisker, proto jsou pro grilování nevhodná. Pro grilování na malých grilech lze použít i skořápky kokosových ořechů. V obou případech je ale nutné dbát na bezpečnost ještě více než při použití dřevěného uhlí.

Zapalte oheň

Do grilu nachystejte palivo – vytvořte z něj pyramidu o výšce asi 5 centimetrů. Pokud máte pevný podpalovač, vložte ho do ní. V případě, že používáte kapalný podpalovač, stačí jím palivo polít, nechat minutu stát a podpálit. Kdo si nevěří, může si ke grilu zakoupit speciální komínový podpalovač. Je to kovová roura s průduchy, do které nasypete uhlí nebo brikety a zapálíte. K podpalování používejte speciální dlouhé sirky, které zabrání popáleninám.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu