Zahrada v červnu

 Dům 
28. května 2016 15:19 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Okrasným keřům pravidelně upravujeme jejich tvar.  Internet
V červnu bývá na zahradě překrásně. Dopřejte si po práci zasloužený odpočinek – kde jinde než mezi květinami. Snad to počasí dovolí!

Červen je měsícem, kdy se jaro střídá s létem, začínají velmi teplé dny a zahrada vyžaduje zavlažování. V červnu již obvykle dozrávají první třešně a jahody. V zeleninové zahradě sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, pór nebo rané zelí. Přelom jara a léta je vhodným obdobím pro řízkování okrasných keřů.

Trávník si v tomto období žádá pravidelných přejezdů sekačkou a na závěr suchých dnů i kropení. Hned zkraje měsíce lze trávník přihnojit. Přirozeně kvetoucí louku lze posekat v první polovině měsíce, kdy už většina lučních rostlin odkvetla. Kdo neseká manuálně, může použít bubnovou sekačku, která zvládá vzrostlou trávu a zároveň nechává rostliny přirozeně vysemenit.

Okrasná zahrada


Celý květen jsme se těšili nádherně rozkvetlými trvalkami a keři. Teď je čas odstranit všechny odkvetlé květy, aby nehyzdily pohled a nevysilovaly rostlinu tvorbou plodů a semen.

Ze země začněte od půli měsíce vytahovat cibule tulipánů a narcisů. Uschovejte je v temnu, suchu a teple. Na jejich místo zasaďte letničky, které budou záhony zdobit do podzimu.

Trvalky, zvláště ty vyšší, vysazujte a upevněte k opoře.

Oporu nabídněte také některým druhům vysokých lilií a mečíkům.

Kopretiny, upolíny a třeba vlčí bob (lupina) můžete sestřihnout hned po odkvětu. Budou vám remontovat – do podzimu znova vykvetou.

Ke konstrukcím a pergolám sázejte popínavé rostliny, zvláště popínavé růže. Ale také nové druhy popínavek naleznou jistě v zahradě své místo.

Růže již ukazují první květy. Dobře je teď nahnojte, aby kvetly i nadále. Můžete použít hnojivo na list. Složením by mělo být určeno pro tvorbu květů.

Růže také napadá padlí a další choroby. Ty nesnášejí odvar z přesličky, můžete tento přírodní fungicid vyzkoušet.

Rostliny v nádobách a truhlících na terasách a balkónech jsou již v plné síle, mnohé začínají kvést. Pravidelně je zalévejte a každých 14 dní, některé i jednou týdně přihnojte.

Pravidelně sekejte trávník! Vždy, když naroste o jednu třetinu požadované délky. V suchých a horkých dnech ho po ránu zavlažte.

Nezapomeňte ani na skalku. Můžete ji přihnojit a v horkých dnech také zavlažit.

Stále bojujeme s plevelem, hubíme ho vytrháváním a motyčkou.

Exotické rostliny v nádobách umístěte na své místo v zahradě, na terasy a balkóny. Pravidelně je zavlažujte a přihnojujte.

Užitková zahrada


Tyčková rajčata pravidelně vyvazujte ke kůlům či kovovým oporám. Rovněž jim vyštipujte postranní výhony v paždá listů.

U odrůd jabloní a hrušní s bohatou násadou, které již odkvetly, proberte malé plůdky o velikosti patnáct až dvacet milimetrů. To lze doporučit také u broskvoní a meruněk na kordonech, u nich ale musíte počkat, až plody dosáhnou velikosti vlašského ořechu.

Prosvětlete broskvoně letním řezem.

Bylinky sklízejte ve slunečných dnech, nejlépe hned ráno, jakmile na rostlinách oschne rosa. Sušte je na vzdušním místě, pozor na plesnivění – každá musí mít dostatek prostoru. Sušené bylinky uchovávejte v tmavých sklenicích či v keramice.

Vyjednoťte letorosty maliníku tak, že na jeden metr zůstane osm až deset výhonů.

Pokud na stromech objevíte nějaké škůdce či choroby, okamžitě proti nim zasáhněte.

Vylamujte fazochy na révě vinné a její výhony vyvazujte podle způsobu vedení až do července.

Kontrolujte, že od kořenů ovocných stromů nerostou vlky. Všechny výhony, které se objeví na bázi kmene nebo vedle něj, musíte dát pryč.

Jestliže meruňky a broskvoně shazují velké množství plodů, jedná se zřejmě o nedostatek vápníku. Pamatujte na to a na podzim půdu vyvápněte.

Pokojové a balkonové rostliny

Do konce měsíce vyneste ven k letnění poslední exotické rostliny – palmy a ostatní tropické druhy, které potřebují teplé noci.

Balkonové i pokojové rostliny pravidelně přihnojujte. Hnojte je hned ráno a ne v době, kdy je slunce nejsilnější. Zemina má být před hnojením vlhká, nikoli vyschlá.

Začátek června je posledním termínem pro osázení balkonových truhlíků.

Z rostlin odstraňujte odkvetlá květenství – jen tak podpoříte další vlnu květů.

Častěji zalévejte rostliny v nádobách. Také kypřete povrch půdy, ale opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém.

Za mírného deště vyneste ven pokojové rostliny kromě těch kvetoucích.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda