Dejte na zimu do kompostu levanduli, příští sezonu se vám vyhnou škůdci

Levandule zahradu nejen zdobí, ale také jí pomáhá
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
14. listopadu 2018 15:59 / Pixabay
  14   0
Levandule patří mezi byliny s nejsilnějším účinkem proti nejrůznějším škůdcům a parazitům. Jestli nevěříte, vyzkoušejte to a posuďte sami. Teď je nejvyšší čas dát zbytky levandule či zbytky ze zastřihlé rostliny do kompostu.

Ptáte-li se, který druh levandule je pro tento účel nejlepší, odpověď je snadná. Je to zcela jedno. Základní účinek této rostliny je stejný a fungovat bude tedy kterýkoliv z 39 druhů levandule, které jsou dostupné.

Druhy levandule

V zahradnictví můžete sehnat hned několik nejpopulárnějších druhů. Přesto se v našich podmínkách nejčastěji pěstuje levandule lékařská. Pojďme se ale společně podívat i na ty ostatní druhy. Kde rostou a k čemu jsou dobré? A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Levandule lékařská

Nejčastěji kvete ve Středomoří, občas zplaňuje. U nás se planě objevuje na jižní Moravě. Barvu má nejčastěji temně fialovou či namodralou. Může být ale i růžová nebo bílá.

Francouzská levandule

Je to nejznámější příbuzná levandule lékařské. Oproti ní je ale jemnější a má pronikavější vůni. Je hodně choulostivá. Má nachové květy a šedozelené listy. Pěstuje se především ve francouzské Provence. Získává se z ní velice kvalitní éterický olej.

Levandule širokolistá  

Pěstuje se výhradně na výrobu éterického oleje.

Holanská levandule

Má purpurové květy. Je štíhlejší stříbřitější a má kompaktnější listy.

Lavandula Minutolli a Tenuipinna

Objevuje se na Kanárských ostrovech (Gran Canaria, Tenerife). V rámci tohoto druhu se rozlišují dvě varinaty – minutolli (vyskytuje se na obou ostrovech) a tenuipinna (výhradně na Tenerife). Kvete zde od prosince do června. Barva je modrá až modrofialová.

Lavandula Pubescens

Vidět ji můžete především v Egyptě, na Sinaji, v Izraeli či Jordánsku. Má ráda vyšší polohy - písčité a kamenité pouštní oblasti. Je světle fialová a kvete v lednu až dubnu.

Lavandula Nimmoi

Vyskytuje se pouze na ostrově Sokotra. Je to jediný druh levandule na ostrově. Má nádhernou blankytně modrou až světle fialkovou barvu.

Využití rostliny

Zahrada – smíchejte půl litru vody, 4 lžíce slunečnicového oleje a 10 kapek éterického oleje z levandule a budete mít skvělý postřik na rostliny. Použít jej můžete na mšice či svilušky. Ale bezvadně zabírá i jako pouhá prevence před těmito škůdci. Dáte-li rostlinu či její zbytky do kompostu a na jaře s tím pak pohnojíte půdu, budou záhony po celou sezonu chráněny před nežádoucím hmyzem i parazity. A bude se vám hodit třeba i pro pěstování bylinek.

Domácnost – největší předností levandule je odpuzování hmyzu. A to nejen toho obtíženého, jako jsou komáři či ovádi. Ale zbaví vás i molů ve skříni. Zavěšená u dveří provoní byt. Ale můžete ji i pálit na plotýnce (podobně jako kadidlo). Pokud smícháte 50 ml 40% alkoholu (např. vodky) a 20 kapek levandulového oleje, budete mít báječný osvěžovač vzduchu.

Zevní použití – nespavost, bolesti hlavy, zmírňuje nervové napětí, povzbuzuje krevní oběh a prokrvení pokožky. Koupele léčí oběhové potíže. Navíc uvolňují a relaxují. Obklady jsou vhodné při popáleninách či na špatně se hojící rány. Masti zase skvěle fungují na záněty nervů či revmatismus. Olej je zase skvělý na natažené a bolavé svaly.

Kosmetika – často se používá do šamponů a vlasových vod, které jsou určeny pro vlasy s lupy. Kromě toho levandule velice účinně zastavuje padání vlasů. Skvělá je i pleťová voda, která posiluje jemnou a citlivou pokožku. Navíc léčí akné. Levandulový olej bývá základem mnoha masážních olejů.

Kuchyně – listy můžete v malém množství přidat do jídel (pozor – jsou nahořklé a trpké). Hodí se například ke skopovému masu. Květy zase báječně pasují k dušeným masům nebo rybám. Ozdobit jimi můžete zeleninový salát. Levandulové květy ochutí džemy, můžete je kandovat nebo si z nich vyrobit levandulový ocet či olej.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Věda & Vesmír

Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu