Chcete plot? Chtějte bezúdržbový!

 Zahrada 
26. listopadu 2016 13:53 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Bezúdržbový plot - dřevoplast. Internet
Bezúdržbové ploty jsou jednorázovou perspektivní investicí. Kombinace kvalitních materiálů, snadné a rychlé montáže a dostupné ceny z nich tvoří univerzální řešení pro různá použití. 

Jednoduše se jedná o plot, o který se po jeho vybudování nemusíte starat. I když je to mírně nadnesené – trochu pozornosti vyžadují i tyto ploty. Materiál není jednotně stanovený, směrodatná je minimální péče. Může se tak jednat třeba o betonové i plastové ploty. Využívají se kameny či kov, záleží jen na požadovaném vzhledu. 

Nejlevnější variantou jsou ploty z dřevoplastu. Do kategorie honosných a finančně náročných pak patří kované ploty. 

Materiál pro bezúdržbový plot

plast
recyklát
dřevoplast
kov 

Nejžádanější jsou plastové ploty z materiálu PVC = plastové ploty. Tento materiál vyniká především svoji nízkou hmotností, nenáročností na údržbu a stálobarevností. Použité profily jsou duté a na koncích opatřeny krytkami.
Plastové ploty nabízíme v této barevné škále – bílá, zlatý dub, třešeň, ořech a hnědá. Zlatý dub, třešeň a ořech mají strukturu dřeva, bílá a hnědá jsou bez struktury. 

Co umí recyklát

Ploty z recyklátu patří mezi nejlevnější plotové systémy. Vyrábějí se z PET lahví a dalšího odpadového materiálu a probarvují se skrz materiál. Výsledkem jsou plotovky, se kterými se pracuje stejně jako se dřevem.

Mají ovšem nevýhodu v tom, že je ani zdaleka nelze považovat za imitaci dřeva, i když jsou probarvené dohněda. Většinou se nabízejí v šedé, zelené či hnědé barvě. Lze je totiž probarvit jen tak, aby se překryly barvy původního odpadového materiálu. Jinak mají stejné vlastnosti jako ostatní bezúdržbové materiály: to znamená, že se o ně nemusíte starat.
Doporučuje se používat nerezový spojovací materiál, nelze je použít jako vodorovné nosníky pro větší plotová pole, měly by tendenci se prohýbat.

Moderní dřevoplast

Plastové ploty jsou nejdostupnější a tvarově bohaté. I když nevyžadují žádnou péči, nekvalitní kusy mohou brzy působit zpustošeně.
Dřevoplast je vhodnější materiál používaný při stavbě teras. Působí přirozeně, je odolný, patří mezi levnější a zároveň dobře vypadá.
Směs dřeva a polymeru vzniká tak, že se první zmíněná složka rozemele na moučku a zbaví se nežádoucích složek. Po namíchání správného poměru dřeva a plastu (půl na půl). Využívá se extruze, následuje roztavení, slisování a výroba jednotlivých součástí plotu.
WPC je rozměrově stabilní, nenasakuje vlhkost, nepoškodí jej zvěř a snadno se s ním pracuje. Téměr ideální materiál pro stavbu plotu. Při jeho vývoji se kladla důležitost na využití dobrých vlastností dřeva v kombinaci s plastem: WPC není ohroženo hnilobou, kroucením nebo sesycháním, nemá třísky a neovlivní jej klimatické podmínky, protože je rezistetní vůči dešti, slunci, mrazu i UV záření.

Hliníkový plot

V případě hliníkových plotů je zásadním bodem kvalitní zpracování. Díky tomu nezmění barvu, nebudou se loupat a zachovají si stálý tvar. Variabilita tvarů je právě u hliníku velmi důležitá, pokud zvolíte některý z moderních stylů – například okenicový, kdy jsou jednotlivé plaňky umístěny tak, aby připomínaly lamely žaluzií. Záležet pak bude na jejich šířce a sklonu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu