Slaměné domy se ve světě těší velké oblibě. Jsou levné a úsporné

 Dům 
22. června 2017 10:54 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejsou z betonu ani z kamene, základním materiálem těchto staveb jsou dřevo, sláma a hlína.  Shutterstock
Technika stavby domů ze slaměných balíků je u nás stále spíše neznámá, v cizině se ale těší oblibě. Postavení slaměného domu je snazší a méně nákladné než postavení domu ze standartního stavebního materiálu. Díky vynikajícím izolačním schopnostem slámy navíc dosáhne majitel slaměného domu velkých úspor enegie.

Tradiční slaměné domy jsou pro mnohé již dávnou minulostí, ale stále se najdou jedinci, kteří upřednostní takové domy před novodobými. Kromě toho, že slaměné domy jsou maximálně ekologické, jsou jedinečné a kvalitní. Slaměné domy nejsou vyrobeny jen ze slámy. Na jejich výstavbu se používá i dřevo, hlína a rákos.

Slaměné domy se tam staví dvěma způsoby. První využívá konstrukci z nosných balíků, které však musí být velmi dobře slisované – z nich se pak staví zeď jako z cihel, a jsou vertikálně spojovány. Výhodou této techniky je velmi malá spotřeba dřeva. Alternativním postupem je postavit dřevěnou konstrukci, která je poté vyplněná slaměnými balíky. V obou případech se používají betonové základy.

Slaměné domy jsou většinou jednopodlažní, ale mohou mít i více pater. A pokud si to majitel nepřeje, nikdo nepozná, že dům není z cihel. Většinou se ale majitelé k tomuto sympatickému přírodnímu materiálu hlásí a využijí vlastností slámy k více či méně netradičnímu designu – typickým příkladem jsou domy s kruhovým obvodem, oválnými výklenky a nepravidelnou hrbolatou omítkou.

Výhody a nevýhody slaměných staveb

Slaměné domy mají samozřejmě své přednosti i nedostatky. Jaké jsou ty nejvýraznější, které je potřeba určitě zmínit?

Výhody
Některé z výhod byly v tomto článku již nastíněny, například dobré izolační vlastnosti slámy jako takové a jednodušší výstavba. Dále se ekopanely pyšní poměrně vysokou odolností vůči mechanickému poškození, za což může zhuštěné jádro. To se podílí i na protipožárních vlastnostech, protože v panelech není přítomen kyslík, který by se zasazoval o šíření ohně.

Nevýhody
Na druhé straně se však se slaměnými domy pojí i určité nedostatky. K těm zásadním se jistě řadí omezená životnost. Udává se, že ekopanely vydrží zhruba 40 až 50 let, poté je třeba je vyměnit. Také je nutné počítat s tím, že specifičnost materiálu vyžaduje dobré uskladnění při stavbě. Z dalších komplikací lze jmenovat i možnou nedostupnost slámy, která je přeci jenom sezónní záležitostí.

Slaměné domy jsou zajímavou alternativou, která umožňuje využít při stavbě domu přírodní materiál, co navíc pomůže snížit náklady na vytápění, protože skvěle drží a kumuluje teplo. Ne všichni jsou ale takovému řešení nakloněni, protože nepředstavuje dlouhodobé řešení jako běžné postupy. I tak se dá ale očekávat, že slaměné domy budou na tuzemských pozemcích stále častěji k vidění.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda